Komitat Abaúj-Torna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Abaúj-Torna
komitat
Herb
Herb
Państwo

 Węgry

Siedziba

Koszyce

Data likwidacji

1918

Powierzchnia

3.323 km²

Populacja (1910)
• liczba ludności


201.288

Plan
Plan
Położenie na mapie Królestwa Węgier
Położenie na mapie
Portal Węgry

Abaúj-Torna (łac. comitatus Abaujvar-Tornensis, niem. Abaujwar-Tornau, słow. Abov-Turňa) – dawny komitat w północnych Węgrzech.

Komitat Abaúj-Torna powstał w 1882 z połączenia komitatów Abaúj i Torna. Siedzibą władz były Koszyce. Na początku XX wieku komitat liczył sześć powiatów i jedno miasto.

Komitat Abaúj-Torna rozciągał się wzdłuż dolnego odcinka doliny Hornadu, między Górami Tokajsko-Slańskimi, wzgórzami Cserehát i Rudawami Słowackimi.

Po traktacie w Trianon północna połowa komitatu (49,5% powierzchni) znalazła się w granicach Czechosłowacji i w 1923 weszła w skład żupy koszyckiej. Część węgierska istniała nadal z siedzibą władz w Szikszó. Po pierwszym arbitrażu wiedeńskim w 1938 czechosłowacka część byłego komitatu (z wyjątkiem kilku gmin na północnej granicy) została anektowana przez Węgry i odtworzono komitat Abaúj-Torna z siedzibą władz w Koszycach. Po II wojnie światowej przywrócono granicę z 1937. Węgierska część komitatu Abaúj-Torna została połączona z komitatem Borsod i resztą komitatu Zemplén w komitat Borsod-Abaúj-Zemplén.

Powiaty (járás)
Powiat Siedziba władz
Cserehát Szepsi
Füzér Hernádzsadány
Gönc Abaújszántó
Kassa Kassa
Szikszó Szikszó
Torna Torna
Miasto (törvényhatósági jogú város)
Kassa