Przejdź do zawartości

Komitat Bács-Kiskun

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Komitat Bács-Kiskun
Bács-Kiskun vármegye
komitat
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Węgry

Siedziba

Kecskemét

Powierzchnia

8445,15 km²

Populacja 
• liczba ludności


541 430

• gęstość

64,1 os./km²

Położenie na mapie Węgier
Położenie na mapie
Strona internetowa

Komitat Bács-Kiskun (węg. Bács-Kiskun vármegye) – największy powierzchniowo (dwunasta część powierzchni państwa) komitat współczesnych Węgier. Należy do regionu unijnego "Południowa Nizina Węgierska" (Dél-Alföld). Od północy graniczy z komitatem Pest, od zachodu ogranicza go Dunaj, od południa granica państwa, od wschodu natomiast Cisa oraz komitat Csongrád.

Podział administracyjny

[edytuj | edytuj kod]
Stolica komitatu – Kecskemét – zdjęcie lotnicze

Komitat dzieli się na 11 powiatów[1]:

Miasta komitatu

[edytuj | edytuj kod]

Miasta komitatu (wg liczby mieszkańców; stan na 2001 – dane spisowe)

Gminy wiejskie komitatu

[edytuj | edytuj kod]

Gminy wiejskie komitatu (alfabetycznie)

Osadnictwo

[edytuj | edytuj kod]
Baja

2/3 ludności komitatu zamieszkuje 20 miast. Największą liczbą mieszkańców dysponuje stolica komitatu, Kecskemét, gdzie zamieszkuje prawie 1/5 ludności komitatu. Najgęściej zaludniona jest Kalocsa (353 osób/km²), najrzadziej zaludniony jest natomiast Újsolt (6 osób/km²). Średnia gęstość zaludnienia w miastach 126, oraz w gminach 36 osób/km².

Geografia

[edytuj | edytuj kod]

Komitat Bács-Kiskun w całości leży w Międzyrzeczu Dunaju i Cisy (Duna Tisza köze). Obszar komitatu to równina, na której różnica pomiędzy najwyższym a najniższym punktem wynosi jedynie 80 m. Geograficznie możemy ją podzielić na trzy mniejsze krainy (Duna-menti síkság, Duna-Tisza közének homokhátsága, Bácskai Löszhát). Obszar ubogi w minerały. Liczba godzin słonecznych wysoka w porównaniu do średniej krajowej, ilość opadów natomiast niska. Średnia temperatura roczna 10–10,5 °C.

  • Największe rzeki: Dunaj, Cisa
  • Największe jeziora: Szelidi-tó, Vadkerti tó
  • Najwyższy punkt: wzgórze Ólom-hegy koło miasta Baja (174 m n.p.m.)
  • Najniższy punkt: Kalocsa (94 m n.p.m.)

Najważniejsza osobliwość: Park Narodowy Małej Kumanii (Kiskunsági Nemzeti Park).

Gospodarka

[edytuj | edytuj kod]

Największy udział w gospodarce komitatu ma rolnictwo i gałęzie z nim związane. Cztery większe miasta (Kecskemét, Kiskunfélegyháza, Kiskunhalas i Baja) dysponują wielobranżowym przemysłem. Znaczną rolę w rozwoju gospodarki odgrywają tu, przebiegające przez obszar komitatu, autostrada oraz dwie ważne linie kolejowe. Południowa część jest bogatsza w złoża mineralne. Można tam znaleźć ropę naftową i gaz ziemny niskiej i średniej jakości. Ważny jest przemysł przetwórczy. Kecskemét zajmuje szczególne miejsce wśród miast regionu. To tu znajduje się większość firm przemysłowych. Jest to jedno z najdynamiczniej rozwijających się miast w kraju. Bács-Kiskun jest zróżnicowany pod względem stopnia rozwoju. Północna część komitatu (okolice Kecskemét i Kiskunfélegyháza) jest dużo lepiej rozwinięta od części środkowej i południowej.

W północnej części można tu znaleźć najważniejszy w kraju obszar uprawy moreli, z której wyrabiana jest węgierska specjalność: wódka owocowa ("Kecskeméti Fütyülös Barack" pálinka). W większej części komitatu uprawia się także żyto, winogrona, oraz w okolicach naddunajskich kukurydzę i jęczmień.

Komunikacja

[edytuj | edytuj kod]

Przez komitat przebiega autostrada M5 oraz główna droga krajowa nr 5. Do stolicy komitatu biegnie wiele drugorzędnych lecz ważnych dróg krajowych. Poza tym przebiegają tu dwie ważne linie kolejowe: międzynarodowa Budapeszt-Subotica-Belgrad, oraz krajowa Budapeszt-Cegléd-Segedyn.

Historia

[edytuj | edytuj kod]
wieś Hajós

Współczesny komitat Bács-Kiskun powstał 1 stycznia 1950 w wyniku połączenia południowej części komitatu Pest-Pilis-Solt-Kiskun oraz pozostałej po traktacie trianońskim w granicach państwa części komitatu Bács-Bodrog.

Ludność

[edytuj | edytuj kod]

Praktycznie jednorodna etnicznie. Komitat zamieszkany prawie wyłącznie przez Węgrów. W okolicach Hajós i Baja można znaleźć małe skupiska ludności chorwackiej i niemieckiej. Przyrost naturalny jest ujemny, jednak w stolicy komitatu stopa urodzeń jest dodatnia, co jest ewenementem na skalę krajową.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Járások térképe « Járás.info.hu. jaras.info.hu. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-23)]. (węg.)

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]