Przejdź do zawartości

Komitat Pest

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Komitat Pest
Pest vármegye
komitat
ilustracja
Herb Flaga
Herb flaga Komitat Pest
Państwo

 Węgry

Siedziba

Budapeszt

Powierzchnia

6393,51 km²

Populacja 
• liczba ludności


1 079 918

• gęstość

168,9 os./km²

Położenie na mapie Węgier
Położenie na mapie
Strona internetowa

Komitat Pest (węg. Pest vármegye) – komitat stołeczny położony wokół Budapesztu na Węgrzech.

Najlepiej rozwinięty region Węgier, głównie przez fakt, że w jego granicach leży aglomeracja Budapesztu.

Doskonale rozwinięta infrastruktura (autostrady, kolej, port lotniczy), przemysł, usługi i turystyka. Nowoczesne, wysokotowarowe rolnictwo. Wokół Budapesztu znajdują się liczne zakłady przemysłowe i bazy logistyczne oraz siedziby krajowych i międzynarodowych przedsiębiorstw.

Przeważająca część komitatu Pest leży w Międzyrzeczu Dunaju i Cisy na Wielkiej Nizinie Węgierskiej i stanowi typową dla tego regionu wielką równinę. Północny skraj komitatu, na północ od Budapesztu, leży na Średniogórzu Północnowęgierskim, obejmując zachodnie stoki wzgórz Börzsöny, zachodni skrawek wzgórz Cserhát i wzgórza Gödöllő. Do komitatu należy także niewielki podmiejski obszar Budapesztu na zachód od Dunaju, obejmujący wzgórza Pilis i Góry Budzińskie na Średniogórzu Zadunajskim oraz skrajny północny skrawek równiny Mezőföld. W komitacie Pest leży niemal całe wybrzeże Zakola Dunaju.

Komitat Pest w swojej obecnej postaci powstał w 1950 z podziału wielkiego komitatu Pest-Pilis-Solt-Kiskun i stanowi jego północną połowę. Pest był już wcześniej samodzielnym komitatem – powstał w XI wieku na wschodnim brzegu Dunaju, wokół ówczesnego Pesztu, w XV wieku został połączony z komitatem Pilis na zachodnim brzegu Dunaju (wokół Budy), w XVII wieku przyłączono region Solt (uprzednio w komitacie Fejér), a w 1876 – Małą Kumanię. Po traktacie w Trianon przyłączono do komitatu Pest pozostałą przy Węgrzech część komitatu Hont (na północ od Zakola Dunaju).

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Komitat Pest dzieli się na 15 powiatów:

Miasta komitatu[edytuj | edytuj kod]

Miasta komitatu (liczba ludności według spisu z 2001):