Komitet Matek Żołnierzy Rosji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Komitet Matek Żołnierskich Rosji (ros. Союз Комитетов Солдатских Матерей России) – rosyjska organizacja działająca na rzecz pokoju i praw człowieka. Obecnie jej główne cele to pokojowe zakończenie konfliktu w Czeczenii oraz zniesienie obowiązkowego poboru i wprowadzenie armii zawodowej. Komitet broni praw człowieka żołnierzy służących w wojsku oraz udziela pomocy prawnej dezerterom i osobom chcącym uniknąć poboru z powodu sprzeciwu sumienia.

Organizacja została założona w roku 1989 przez 300 matek żołnierzy służących na wojnie w Afganistanie. Domagały się one ich zwolnienia ze służby i umożliwienia im powrotu na studia. Następnie zaczęły wysuwać dalsze postulaty, takie jak głęboka reforma struktur armii, zniesienie pracy przymusowej, demilitaryzacja wymiaru sprawiedliwości czy wprowadzenie cywilnej służby zastępczej. Od wybuchu wojny czeczeńskiej w 1994 działają na rzecz natychmiastowego zakończenia konfliktu i prawa do odmowy służby w wojsku.

W roku 1995 Komitet został nagrodzony Nagrodą im. Thorolfa Rafto "za promowanie pokoju w obszarach zagrożonych konfliktami etnicznymi po rozpadzie ZSRR"[1]. Rok później otrzymał nagrodę Right Livelihood za działania na rzecz zakończenia wojny w Czeczenii i obronę praw człowieka w armii.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]