Komodor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Komodor (ang. commodore) – stopień wojskowy marynarki wojennej używany przede wszystkim w krajach anglosaskich.

Początki rangi sięgają 1652 roku, gdy Holendrzy podczas wojny z Brytyjczykami uznali potrzebę utworzenia stopnia dla oficerów dowodzących kilkoma jednostkami pływającymi, jednak nie chcieli mianować więcej admirałów, aby uniknąć płacenia adekwatnego do stopnia uposażenia. W 1689 roku Wilhelm III Orański wprowadził ten stopień do floty brytyjskiej.

W późniejszym okresie (aż do pierwszej połowy XX wieku) tytułu komodora zaczęto również używać jako tytułu grzecznościowego dowódcy konwoju lub najstarszego kapitana danego armatora na statku pasażerskim lub handlowym.

W okresie od wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych do wojny secesyjnej Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych używała go jako tytułu honorowego dla oficerów nieposiadających stopnia admiralskiego, a dowodzących czasowo zespołem co najmniej dwóch jednostek. W latach 1862–1899 tytuł komodora był oficjalnym stopniem wojskowym w Marynarce Stanów Zjednoczonych. Status ten przywrócono również na krótko w okresie drugiej wojny światowej. Obecnie w Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych jest nieużywany.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]