Komputer analogowo-cyfrowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Komputer analogowo-cyfrowy (komputer hybrydowy) jest to komputer analogowy uzupełniony o przetworniki analogowo-cyfrowe, cyfrowo-analogowe, cyfrowe generatory funkcji i układ sterownia mogący współpracować z komputerem cyfrowym. Typowo w takim układzie część analogowa odpowiedzialna jest za rozwiązywanie równań różniczkowych, a cyfrowa za sterowanie procesem i przetwarzanie operacji logicznych.

Komputery analogowe są bardzo szybkie, jako że najbardziej złożone równania rozwiązują z prędkością, z jaką sygnał przemierza obwód (co jest, co do rzędu wielkości, zbliżone do prędkości światła w próżni). Z drugiej strony dokładność komputerów analogowych nie jest zbyt duża: ogranicza się ona do trzech, najwyżej czterech cyfr znaczących.

Komputery cyfrowe za to potrafią obliczać rozwiązania z dowolną dokładnością, jednak zajmuje im to dużo czasu w porównaniu z analogowymi. Typowo używają one metod iteracyjnych, co wymaga dużej ilości operacji (tym większej, im większej potrzeba dokładności). Dla wielu zadań czasu rzeczywistego, np, obsługa radarów, badania meteorologiczne, takie cyfrowe obliczenia są zbyt powolne, aby były użyteczne, zaś dokładność obliczeń analogowych jest niewystarczająca.

W odpowiedzi na to wyzwanie powstały komputery mieszane: komputer analogowy wyznacza przybliżoną wartość, która jest dobrym punktem wyjścia dla algorytmu cyfrowego zwiększającego dokładność. Tak „analogowo” pozyskana wartość początkowa jest niezbyt dokładna, ale odpowiednia, by rozwiązanie cyfrowe wyznaczyć szybko i poprawnie.