Komputer optyczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Komputer optyczny (lub komputer fotoniczny) – hipotetyczne urządzenie wykorzystujące fotony, zamiast prądu elektrycznego, do przeprowadzania obliczeń. Współcześnie dane przetwarza się za pomocą urządzeń elektronicznych, które zużywają energię na pokonywanie oporu elektrycznego przewodników. Do przesyłania danych w komputerze optycznym wykorzystuje się światłowody, które są o wiele efektywniejsze od przewodów elektrycznych. W sieciach komputerowych pakiety muszą być jednak rutowane do odpowiednich odbiorców, co wymaga wielokrotnego przekształcania danych na postać elektryczną i z powrotem na falę świetlną. Każda taka operacja powoduje straty energii i zmniejsza prędkość komunikacji. Wprowadzenie komputerów optycznych wyeliminowałoby te przeszkody[1].

Elementy komputera optycznego[edytuj | edytuj kod]

Podstawowym elementem współczesnych komputerów są tranzystory. Do skonstruowania optycznego komputera niezbędny jest ich optyczny odpowiednik, w którym światło będzie kontrolować optyczne własności ośrodka, działającego jak bramka logiczna. Istnieją metamateriały o nieliniowym współczynniku załamania, które mogłyby umożliwić jego zbudowanie[2].

Wytwarzanie w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W Polsce prace nad wytwarzaniem i modelowaniem kryształów i światłowodów fotonicznych są prowadzone na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, na Politechnice Wrocławskiej[3], w Instytucie Fizyki Politechniki Łódzkiej[4], na Politechnice Warszawskiej[5] oraz w Zakładzie Optyki Informacyjnej Uniwersytetu Warszawskiego[6] i Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie[7].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mind at Light Speed, David Nolte, strona 34.
  2. Encyclopedia of Laser Physics and Technology – nonlinear index, Kerr effect.
  3. http://www.wemif.pwr.wroc.pl/photonicsgroup/, [1].
  4. Strona główna – Instytut Fizyki Politechniki Łódzkiej – studia Łódź [online], phys.p.lodz.pl [dostęp 2017-11-24].
  5. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2006-07-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2006-06-19)].
  6. IGF Webmail: Witamy w IGF Webmail [online], zoi.fuw.edu.pl [dostęp 2017-11-24] [zarchiwizowane z adresu 2007-12-23].
  7. Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych [online], www.itme.edu.pl [dostęp 2017-11-24].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]