Komunistyczna Partia Kanady (marksistowsko-leninowska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Komunistyczna Partia Kanady (marksistowsko-leninowska) (ang. Communist Party of Canada (Marxist-Leninist), CPC (ML)) – kanadyjska marksistowsko-leninowska partia polityczna.

Partia w trakcie wyborów została zarejestrowana jako Marksistowsko-Leninowska Partia Kanady w celu uniknięcia nieporozumień z Komunistyczną Partią Kanady.

Historia i ideologia[edytuj | edytuj kod]

13 marca 1963 w Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej Hardial Bains założył organizację pod nazwą Internationalists. Początkowo organizację stanowiła grupka maoistowskich studentów ale 31 marca 1970, już pod obecną nazwą została zarejestrowana jako partia[1]. Ugrupowanie sprzeciwiało się proradzieckiej linii Komunistycznej Partii Kanady i popierało chińską wersję komunizmu. Po konflikcie albańsko-chińskim partia obrała ścieżkę hodżystowską, podtrzymując do 1992 roku tradycję Envera Hodży i Albańskiej Partii Pracy.

Obecnie[edytuj | edytuj kod]

Partia popiera działania Korei Północnej, ale nie identyfikuje się z jej przywódcami do tego stopnia, jak to miało miejsce z Mao i Hodżą. Partia obrała bardziej niezależną drogę działania. Partia zaprzestała także krytyki komunistycznej Kuby. Działacze partii aktywnie uczestniczą w pracy związków zawodowych, szczególnie angażują się w Canadian Union of Postal Workers i United Steelworkers of America. Młodzieżówką partii jest Communist Youth Union of Canada (Marxist–Leninist), ugrupowanie wydaje także własny periodyk "The Marxist–Leninist Daily". W 2008 roku liderem ugrupowania została Anna Di Carlo[2].

Wyniki wyborów[edytuj | edytuj kod]

Ruch ma marginalne poparcie i niewielki wpływ na życie polityczne Kanady. W ostatnich wyborach w 2011 kandydaci partii uzyskali 10 160 głosów (więcej od Komunistycznej Partii Kanady). Ugrupowanie największe poparcie w historii działalności uzyskało w pierwszych wyborach, w których wystartowało (1974). Zagłosowało wtedy na nią 16 261 obywateli.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]