Komunistyczna Partia Kazachstanu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kazachstan
Godło Kazachstanu
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Kazachstanu

Wikiprojekt Polityka

Komunistyczna Partia Kazachstanu (kazachski: Қазақстан Коммунистік партиясы; rosyjski: Коммунистическая партия Казахстана ) – kazachska komunistyczna partia polityczna.

Początki[edytuj | edytuj kod]

Partia powstała w 1936 kiedy Kazachstan stał się republiką radziecką, KPK była filią KPZR aż do jego rozpadu.

Okres post-sowiecki[edytuj | edytuj kod]

Serykbołsyn Äbdyldin

W czasie 18 kongresu partii zadecydowano o zmianie nazwy na Partię Socjalistyczną i zerwaniu stosunków z KPZR. Nursułtan Nazarbajew podał się do dymisji i został prezydentem niepodległego Kazachstanu. Niezadowoleni z tej decyzji działacze postanowili odtworzyć partię. KPK została oficjalnie zarejestrowana 28 lutego 1998. Szacuję się że ugrupowanie ma około 70 tysięcy członków. Ugrupowanie odwołuje się w głównej mierze do starszego pokolenia, które zwłaszcza w okolicach wiejskich tęskni za czasami radzieckimi. Długoletnim liderem partii był Serykbołsyn Äbdyldin; obecnie (od 2010) szefem partii jest Gaziz Ałdamżarow. W połowie lat 90 ugrupowanie działało w opozycyjnych koalicjach "Azamat" i "Pokolenie". W lutym 1998 partia dołączyła do opozycyjnego Frontu Ludowego Kazachstanu[1][2].

W 2004 roku w partii nastąpił rozłam, secesjoniści utworzyli nowe ugrupowanie pod nazwą Komunistyczna Ludowa Partia Kazachstanu. Od 2004 roku partia uczestniczy w różnych blokach opozycyjnych wobec reżimu. W 2003 koalicja pod wodzą komunistów uzyskała 3,4% i nie zdobyła żadnego mandatu w parlamencie. Partia podlega represjom[3].

Partia należy do struktur ZPK – KPZR.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy