Kondensator elektrolityczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kondensatory elektrolityczne
Oznaczenie biegunowości
Oznaczenie biegunowości

Kondensator elektrolityczny – typ kondensatora, w którym rolę jednej z elektrod pełni elektrolit. Pozwala na pozyskanie większej pojemności w stosunku do wielkości niż inne rodzaje kondensatorów.

Symbole na schematach
Polarized capacitor symbol.svg Polarized capacitor symbol 2.svg Polarized capacitor symbol 3.svg Polarized capacitor symbol 4.svg

Kondensator elektrolityczny został wynaleziony w 1896 roku przez polskiego elektrotechnika i przemysłowca Karola Pollaka[1].

Budowa[edytuj]

Kondensator elektrolityczny zbudowany jest z elektrody metalowej i elektrolitowej, które podłączone są do wyprowadzeń i rozdzielone są warstwą dielektryka. Elektroda metalowa wykonana jest zazwyczaj z aluminium lub tantalu, a rolę dielektryka pełni cienka warstwa tlenku metalu (np. tlenku glinu).

Charakterystyka[edytuj]

 • duża pojemność,
 • małe rozmiary,
 • mała rezystancja szeregowa,
 • mała indukcyjność szeregowa,
 • poprawne działanie tylko dla małych częstotliwości,
 • poprawne działanie tylko przy odpowiednim spolaryzowaniu.

Rodzaje[edytuj]

Kondensatory elektrolityczne aluminiowe[edytuj]

Dostępne w zakresie pojemności od 1 µF do 1 F, przystosowane do pracy z napięciem stałym rzędu kilkuset woltów. Dielektrykiem jest cienka (< 1 µm) warstwa tlenku glinu.

Kondensatory elektrolityczne tantalowe[edytuj]

Dostępne w zakresie pojemności do ok. 3000 µF. Dielektrykiem jest cienka warstwa tlenku tantalu (Ta2O5). W porównaniu do kondensatorów aluminiowych, mają znacznie bardziej stabilną pojemność i mniejszą upływność, jak również bardzo niską impedancję przy niskich częstotliwościach pracy. Nie są jednak odporne na piki napięciowe i ulegają zniszczeniu (któremu może towarzyszyć ich eksplozja), jeśli zostaną odwrotnie spolaryzowane lub narażone nawet na krótkie impulsy napięcia przekraczające ich znamionowe napięcie pracy.

Kondensatory elektrolityczne niobowe[edytuj]

Mają konstrukcję taką samą jak kondensatory tantalowe i porównywalne z nimi właściwości. Dielektrykiem jest cienka warstwa tlenku niobu (Nb2O5). Oferowane są w wąskim zakresie pojemności i na napięcia do 10 V[2].

Kondensatory elektrolityczne niskoimpedancyjne[edytuj]

Są to kondensatory elektrolityczne o bardzo małej impedancji.

"Choroba kondensatorów"[edytuj]

Al-Elko-bad-caps-Wiki-07-02-17.jpg
Badcaps-tayeh-4.jpg

W latach 2001-2002 zaczęły się pojawiać liczne doniesienia o awariach komputerów i innego sprzętu wywołanych przez wycieki elektrolitu z aluminiowych kondensatorów elekrolitycznych. Problem dotyczył kondensatorów wielu wytwórców, głównie z Tajwanu. ABIT i IBM były pierwszymi firmami, które oficjalnie przyznały w roku 2002, że ich produkty dotknięte są tego typu awariami na dużą skalę.

Powodem problemu okazało się wytwarzanie wodoru na elektrodach kondensatora, co powodowało wzrost wewnętrznego ciśnienia, rozszczelnienie i wyciek elektrolitu. Jak ustalono, pewien pracownik japońskiej firmy produkującej kondensatory wykradł formułę elektrolitu i otworzył w Chinach fabrykę kondensatorów, a także sprzedał wykradzioną formułę innym producentom. Jednak wykradzione przez niego dane były niepełne, przez co kondensatory napełnione tym elektrolitem ulegały przedwczesnym awariom[3].

Wprawdzie problem został rozpoznany, jednak według niektórych źródeł[4], wadliwe kondensatory są wciąż spotykane, nawet w nowych urządzeniach.

Internauci stworzyli, na podstawie doniesień techników naprawiających sprzęt elektroniczny, listę producentów, których niektóre kondensatory dotknięte były tym problemem[5][6].


Zobacz też[edytuj]

Przypisy

 1. Patent niemiecki D.R.P. 92564.
 2. Piotr Górecki. Kondensatory tantalowe i niobowe. „Elektronika dla Wszystkich”, s. 24-25, kwiecień 2012. ISSN 1425-1698. 
 3. Yu-Tzu Chiu; Moore, S.K., Leaking capacitors muck up motherboards, Spectrum, IEEE Volume 40, Issue 2, Feb. 2003
 4. BadCaps.net (ang.)
 5. lista z capacitorlab.com (ang.)
 6. lista z badcaps.net forum (ang.)