Kone

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
KONE Oyj
Ilustracja
Państwo

 Finlandia

Siedziba

Espoo

Data założenia

1910

Zatrudnienie

52 tysięcy pracowników

brak współrzędnych
Strona internetowa
Siedziba przedsiębiorstwa w Helsinkach
Flagi firmy Kone
Żuraw firmy w fińskim porcie w Naantali

Kone Oyjfińskie przedsiębiorstwo przemysłowe produkujące windy, schody ruchome i drzwi automatyczne.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki i I wojna światowa[edytuj | edytuj kod]

Marka ta powstała w 1908 r. w Helsinkach w Finlandii. Firma została zarejestrowana 27 października 1910 r. pod nazwą Kone (z fiń. „maszyna”). Podczas I wojny światowej Kone wyprodukowała ponad 10 mln mosiężnych pocisków dla Imperium Rosyjskiego, którego częścią była wtedy Finlandia, co znacznie zwiększyło obroty firmy i wpłynęło na wzrost zatrudnienia (z 10 do 600 osób).

Lata międzywojenne i II wojna światowa[edytuj | edytuj kod]

Po wojnie, ze względu na niewielkie zapotrzebowanie na urządzenia dźwigowe, Kone zaczęła produkować również lampy karbidowe, młynki do kawy, czy płozy do łyżew hokejowych. W 1933 roku rozpoczęto produkcję suwnic, silników elektrycznych, a w kolejnych latach produkowano również wciągarki, przenośniki i przemysłowe systemy transportu wewnętrznego. Podczas II wojny światowej Kone zajęła się produkcją amunicji i gazogeneratorów, podczas gdy sprzedaż dźwigów i suwnic utrzymywano na dosyć niskim poziomie. Bombardowanie Helsinek i duże zapotrzebowanie rynku na żurawie zmusiło Kone do przeniesienia produkcji do Hyvinkää w 1943 roku.

Okres powojenny[edytuj | edytuj kod]

Po wojnie Związek Radziecki zażądał od Finlandii odszkodowań wojennych jako warunku pokoju między państwami. Między 1945 a 1952 rokiem, Kone wysłało do Związku Radzieckiego 108 dźwigów, 202 żurawie i 265 wciągarek, których koszty produkcji pokrył rząd fiński. W tych czasach zapotrzebowanie na dźwigi było niskie, za to zapotrzebowanie na żurawie i wciągarki było bardzo duże ze względu na odbudowę wojennych strat. W 1950 roku rozpoczęto produkcję żurawi portowych. W latach 50. gwałtownie wzrosło zapotrzebowanie na dźwigi. Kone zaczęła produkować je i otwierać nowe fabryki.

Początek międzynarodowej działalności[edytuj | edytuj kod]

W 1968 roku stała się liderem rynku Europy Północnej. W latach 90. Kone zrezygnowała z różnych odnóg działalności, koncentrując się na produkcji wind i schodów ruchomych.

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Obecnie Kone zatrudnia ponad 34 000 specjalistów, którzy pracują w 50 krajach świata.

Kone w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Kone działa na polskim rynku od 1993 roku. Ma siedzibę w Warszawie, biura w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Szczecinie oraz punkty serwisowe w 19 miastach w całej Polsce. Obsługuje ponad 2000 klientów pośród których znajdują się firmy deweloperskie, budowlane i zarządzające nieruchomościami, jak również pracownie architektoniczne.

Dyrektorem Zarządzającym Kone w Polsce jest Marek Oppeln-Bronikowski.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]