Przejdź do zawartości

Konferencja Episkopatu Francji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Konferencja Episkopatu
Francji
Państwo

 Francja

Data założenia

1966

Dziedzina

konferencja episkopatu

Przewodniczący

abp Éric de Moulins-Beaufort

Adres

58 avenue de Breteuil,
75007 Paris

brak współrzędnych
Strona internetowa

Konferencja Episkopatu Francji (fr. Conférence des évêques de France, CEF) − instytucja zrzeszająca francuskich biskupów katolickich, zarówno z Francji metropolitalnej, jak i terytoriów zamorskich oraz z Księstwa Monako[1].

Członkami konferencji są również: biskup eparchii ormiańskiej, egzarcha ukraiński we Francji, wikariusze apostolscy, prefekci apostolscy zamorskich departamentów, administratorzy apostolscy oraz administratorzy diecezjalni wykonujący swoje obowiązki na terenie Francji. Biskupi terytoriów zamorskich są członkami Konferencji Episkopatu Pacyfiku. Ci ostatni uczestniczą w obradach Konferencji Episkopatu Francji z głosem doradczym.

Konferencja powstała w 1966, zastępując zgromadzenie kardynałów i arcybiskupów Francji, które powstało po II wojnie światowej. Stolica Święta czyniła starania zmierzające do jej powołania już w 1919. Zgromadzenia plenarne konferencji mają miejsce raz w roku w Sanktuarium Matki Bożej w Lourdes. Składa się z 10 komisji i 4 komitetów.

Przewodniczący konferencji[2]

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. La Conférence des évêques de France. www.eglise.catholique.fr, 2010-11-15. [dostęp 2011-11-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-11-12)]. (fr.).
  2. Conférence des Evêques de France. www.gcatholic.org. [dostęp 2011-11-15]. (ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]