Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu, Poznań 2008

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Główne wejście na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich podczas trwania obrad Konferencji COP 14; Poznań, 3 grudnia 2008
Pierwsza konferencja prasowa konferencyjnej trójkiAnders Fogh Rasmussen, Donald Tusk i Rachmat Witoelar

Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, Poznań 2008 – międzynarodowa konferencja poświęcona problematyce zmian klimatu. Odbywała się od 1 do 12 grudnia 2008 roku w Poznaniu na terenie Centrum Kongresowego Międzynarodowych Targów Poznańskich. Organizował ją Sekretariat Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych ds. zmian klimatu, a gospodarzem konferencji był rząd Rzeczypospolitej Polskiej. Gośćmi spotkania było ponad 190 delegacji rządowych, a wzięło w niej udział łącznie ponad 11 tys. osób.

W ramach konferencji odbywały się:

Program konferencji obejmował oficjalne spotkania plenarne, nieoficjalne negocjacje państw członkowskich konwencji UNFCCC i protokołu z Kioto, dyskusje panelowe i prezentacje organizowane przez grupy robocze, zespoły ekspertów, organizacje pozarządowe, biznesowe i międzyrządowe (w tym organizacje ekologiczne i reprezentujące ludy tubylcze), a także towarzyszące konferencji ogólnodostępne wystawy, pokazy, seminaria i happeningi.

Na czas trwania konferencji teren MTP uznany został za obszar eksterytorialny podlegający wyłącznej jurysdykcji ONZ[1][2].

Konferencja była spotkaniem przygotowawczym do Konferencji klimatycznej COP 15 w Kopenhadze, zaplanowanej na grudzień 2009 r., na której powinien zakończyć się kolejny etap międzynarodowych negocjacji w sprawie walki ze zmianami klimatycznymi i na temat nowego porozumienia, które winno zastąpić wygasający w 2012 r. protokół z Kioto.


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Lech Bojarski, Michał Kopiński, współpraca wyb, saw: Jak przeżyć szczyt i nie zwariować?. Gazeta.pl, 28 listopada 2008. [dostęp 1 grudnia 2008].
  2. Organizacja ruchu

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]