Przejdź do zawartości

Konfutacja Wyznania augsburskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Konfutacja (Obalenie) Wyznania augsburskiego (Konfesji augsburskiej) – odpowiedź strony katolickiej na Wyznanie augsburskie z 1530 roku.

Traktat powstał z inicjatywy książąt i przywódców katolickich w Niemczech, na zamówienie cesarza. Na czele powołanej komisji teologicznej stał Johann Eck razem ze swymi współpracownikami Johannem Faberem, Konradem Wimpiną oraz Johanem Cochlaeusem. Polecono im by powstrzymali się od konfrontacyjnego tonu. Cesarz odrzucił kilka wersji roboczych dokumentu. Miał on początkowo 280 stron, ostatecznie zostawiono jedynie dwanaście.

Dokument zaakceptowano dnia 22 lipca 1530 roku jako Responsio Confessionis AugustanaeOdpowiedź na Wyznanie augsburskie i nazwano później Confutatio pontificia, Konfutacją pontyfikalną (papieską – od tytułu papieskiego pontifex, pontificus).

Konfutację dnia 3 sierpnia 1530 odczytano przed sejmem w Augsburgu, w tej samej sali, w której wcześniej odczytana była Konfesja.

Konfutacja, nawet przez samych katolików była na tyle uznana za złą, że po jej odczytaniu nie udostępniono pisemnej kopii. Po niemiecku ukazała się dopiero po prawie trzystu latach, w 1808 r.

W odpowiedzi na Konfutację Filip Melanchton napisał Obronę Wyznania augsburskiego.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • F. Bente (Concordia Seminary, St. Louis), Evangelical Lutheran Synod of Missouri, Ohio, and Other States: Wprowadzenie wydawcy do Rzymskiej Konfutacji. [w:] The Book of Concord. The Confessions of the Lutheran Church [on-line]. St. Louis: Concordia Publishing House, 1921. [dostęp 2010-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-07-17)]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]