Konie Apokalipsy (skałka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jedna z form skalnych − Konie Apokalipsy
Konie Apokalipsy − spękania oraz ciosy

Konie Apokalipsy (niem. Friesensteine, 930 m n.p.m.) – grupa granitowych skałek w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Rudawach Janowickich. Skałki położone są w południowo-środkowej części Rudaw Janowickich, na północ od Przełęczy pod Bobrzakiem, około 3,9 km na północny wschód od centrum Kowar. Nazwę „Konie Apokalipsy”, dla grupy czterech skałek na południowym zboczu Skalnika, nadali harcerze z obozu w Strużnicy podczas gaszenia pożaru traw wokół skałek.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Zgrupowanie skałek, składające się z kilku granitowych ostańców o wysokości dochodzącej do 16 m, rozciąga się na przestrzeni kilkudziesięciu metrów na południowym grzbiecie Skalnika poniżej Ostrej Małej. Grupę tworzą skały zbudowane z granitu karkonoskiego. Skałki, ze względu na charakterystyczny kształt, malowniczą formę oraz położenie w Rudawskim Parku Krajobrazowym, stanowią turystyczną ciekawostkę. Swą nazwę zawdzięczają sylwetce przypominającej zarysem konie.

Na skałach występują liczne nieregularne spękania i (cios granitowy), „wietrzenie materacowe” oraz kociołki wietrzeniowe.

Powyżej na szczycie (ok. 925 m n.p.m.) znajduje się ostaniec granitowy – „Ostra Mała”, na którym znajduje się platforma widokowa.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Do skałek można dojść szlakami turystycznymi:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]