Konik wąsacz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Konik wąsacz
Pseudochorthippus parallelus
(Zetterstedt, 1821)
Samica
Samica
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Podgromada uskrzydlone
Rząd prostoskrzydłe
Rodzina szarańczowate
Podrodzina Gomphocerinae
Plemię Gomphocerini
Rodzaj Pseudochorthippus
Gatunek konik wąsacz
Synonimy
  • Gryllus parallelus Zetterstedt, 1821
  • Chorthippus parallelus (Zetterstedt, 1821)

Konik wąsacz, konik łąkowy (Pseudochorthippus parallelus) – euroazjatycki gatunek owada prostoskrzydłego (Orthoptera) z rodziny szarańczowatych (Acrididae)[1].

Występuje na terenach trawiastych, również przydomowych, od wybrzeży Atlantyku w Europie po Ural na granicy Europy i Azji. W Europie jest szeroko rozprzestrzeniony i pospolity[2]. W Polsce nie był wykazany jedynie z Tatr[3].

Długość ciała 13–22 mm. Samice są większe od samców. Ubarwienie zmienne, najczęściej zielone z brązowym deseniem[2]. Czułki są krótkie, charakterystyczne dla krótkoczułkowych (Caelifera).

Konik wąsacz jest aktywny w ciągu dnia i żywi się wyłącznie pokarmem roślinnym. Samce są szczególnie ożywione podczas ciepłych dni. Na wewnętrznej powierzchni ud tylnych nóg mają szereg wyrostków oskórka przypominających zęby piły czy też grzebienia, tworzących tzw. smyczek. Pocierając nim o znajdujące się na przednich skrzydłach zgrubienie (żyłkę strydulacyjną), wydają dźwięki brzmiące jak ostre, przerywane skrobanie.[4]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Eades, D.C.; D. Otte; M.M. Cigliano & H. Braun: Pseudochorthippus parallelus (Zetterstedt, 1821) (ang.). W: Orthoptera Species File Online [on-line]. [dostęp 2017-07-31].
  2. a b Ursula Stichmann-Marny, Erich Kretzschmar: Przewodnik : rośliny i zwierzęta. Warszawa: Multico, 2006. ISBN 83-7073-429-4.
  3. Władysław Bazyluk, Anna Liana: Prostoskrzydłe - Orthoptera. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2000, seria: Katalog Fauny Polski cz. 17, z. 2. ISBN 83-85192-94-8.
  4. Helga Hofmann: Owady. Warszawa: KDC, 2001, s. 190.