Konik wąsacz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Konik wąsacz
Chorthippus parallelus
(Zetterstedt, 1821)
Samica
Samica
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Podgromada uskrzydlone
Rząd prostoskrzydłe
Rodzina szarańczowate
Rodzaj Chorthippus
Gatunek konik wąsacz

Konik wąsacz, konik łąkowy (Chorthippus parallelus) – euroazjatycki gatunek owada prostoskrzydłego (Orthoptera) z rodziny szarańczowatych (Acrididae)[1].

Występuje na terenach trawiastych, również przydomowych, od wybrzeży Atlantyku w Europie po Ural na granicy Europy i Azji. W Europie jest szeroko rozprzestrzeniony i pospolity[2]. W Polsce nie był wykazany jedynie z Tatr[3].

Długość ciała 13–22 mm. Samice są większe od samców. Ubarwienie zmienne, najczęściej zielone z brązowym deseniem[2]. Czułki są krótkie, charakterystyczne dla krótkoczułkowych (Caelifera).

Konik wąsacz jest aktywny w ciągu dnia i żywi się wyłącznie pokarmem roślinnym. Samce są szczególnie ożywione podczas ciepłych dni. Na wewnętrznej powierzchni ud tylnych nóg mają szereg wyrostków oskórka przypominających zęby piły czy też grzebienia, tworzących tzw. smyczek. Pocierając nim o znajdujące się na przednich skrzydłach zgrubienie (żyłkę strydulacyjną), wydają dźwięki brzmiące jak ostre, przerywane skrobanie.[4]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Eades, D.C.; D. Otte; M.M. Cigliano & H. Braun: Orthoptera Species File Online (ang.). [dostęp 6 września 2010].
  2. a b Ursula Stichmann-Marny, Erich Kretzschmar: Przewodnik : rośliny i zwierzęta. Warszawa: Multico, 2006. ISBN 83-7073-429-4.
  3. Władysław Bazyluk, Anna Liana: Prostoskrzydłe - Orthoptera. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2000, seria: Katalog Fauny Polski cz. 17, z. 2. ISBN 83-85192-94-8.
  4. Helga Hofmann: Owady. Warszawa: KDC, 2001, s. 190.