Koninki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Koninki
Widok ogólny Koninek. Po prawej stronie Tobołów i Tobołczyk
Widok ogólny Koninek. Po prawej stronie Tobołów i Tobołczyk
Państwo  Polska
Województwo małopolskie
Powiat limanowski
Gmina Niedźwiedź
Liczba ludności (2002) 90
Strefa numeracyjna (+48) 18
Tablice rejestracyjne KLI
SIMC 1050336
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Koninki
Koninki
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Koninki
Koninki
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Koninki
Koninki
Ziemia 49°35′51″N 20°04′26″E/49,597500 20,073889
Strona internetowa miejscowości

Koninki – przysiółek wsi Poręba Wielka w powiecie limanowskim, w województwie małopolskim.

Położenie[edytuj]

Koninki leżą w Gorcach, w dolinie potoku Koninka i na stokach Tobołowa, Tobołczyka, Turbaczyka, Czechowej Góry i Starmachowskiego Gronia. Znajdują się na obrzeżu Gorczańskiego Parku Narodowego. Do Koninek dochodzi szosa z Poręby Wielkiej, ślepo kończąca się przy parkingu wyciągu krzesełkowego „Tobołów”[1].

Historia i pochodzenie[edytuj]

Pierwsze wzmianki na temat osadnictwa na terenie sołectwa Poręby Wielkiej, pochodzą już z aktów z 1234 roku[2]. W 1254 pojawia się źródło mówiące o nazwie potoku Koninka, gdzie potok ten figuruje pod nazwą Cuna Parwa (Kuna mała), tym czasem kiedy potok Konina miał nazwę Cuna Magna (Kuna wielka)[3]

Pierwsza wzmianka na temat przysiółka wsi Koninki dla Poręby Wielkiej pojawia się w 1677 roku. Z czasem grupa etnograficzna Koninek wyodrębniła się od reszty i zaczęła być znana dopiero w XIX wieku[2].

Turystyka i rekreacja[edytuj]

Koninki są baza turystyczno-wypoczynkową i bazą wypadową w Gorcach. Z Koninek wiodą dwa szlaki (niebieski i zielony) na Turbacz. Z Koninek także wiedzie najkrótsza droga (ok. 20 minut) do Orkanówki, muzeum biograficznego Władysława Orkana.

W Koninkach jest wyciąg krzesełkowy na Tobołów. Stok Tobołowa to najdłuższa nartostrada w Gorcach. Dolna stacja wyciągu leży na terenie dawnego ośrodka wypoczynkowego Huty im. Lenina (później Sendzimira) z Krakowa. W XVIII w. w tym miejscu, zwanym do dzisiaj Huciskiem, istniała huta szkła. W centrum Koninek znajduje się kapliczka, która według legendy zatrzymała epidemię cholery.

Koninki są także jednym z ośrodków kolarstwa górskiego w Polsce. Na północno-wschodnich, opadających do Koninek stokach Tobołowa i Tobołczyka poprowadzono kilka tras zjazdowych dla kolarzy górskich, którzy tutaj trenują m.in. zjazd na szybkość (freeride). Na trasach zamontowano drewniane pomosty do skoków, są naturalne terenowe „hopki” i inne typowe dla tego sportu terenowe przeszkody. Wyciąg krzesełkowy „Tobołów” przewozi w górę również kolarzy z rowerami[4].

Największym ośrodkiem wypoczynkowym Koninek jest Ostoja Górska Koninki z zapleczem 200 miejsc noclegowych.

Przypisy