Koninki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Koninki
Widok ogólny Koninek. Po prawej stronie Tobołów i Tobołczyk
Widok ogólny Koninek. Po prawej stronie Tobołów i Tobołczyk
Państwo  Polska
Województwo małopolskie
Powiat limanowski
Gmina Niedźwiedź
Liczba ludności (2002) 90
Strefa numeracyjna (+48) 18
Tablice rejestracyjne KLI
SIMC 1050336
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Koninki
Koninki
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Koninki
Koninki
Ziemia49°35′51″N 20°04′26″E/49,597500 20,073889
Strona internetowa miejscowości

Koninki – przysiółek wsi Poręba Wielka w powiecie limanowskim, w województwie małopolskim.

Położenie[edytuj]

Koninki leżą w Gorcach, w dolinie potoku Koninka i na stokach Tobołowa, Tobołczyka, Turbaczyka, Czechowej Góry i Starmachowskiego Gronia. Znajdują się na obrzeżu Gorczańskiego Parku Narodowego. Do Koninek dochodzi szosa z Poręby Wielkiej, ślepo kończąca się przy parkingu dolnej stacji kolei krzesełkowej „Tobołów”[1].

Historia i pochodzenie[edytuj]

Pierwsze wzmianki na temat osadnictwa na terenie sołectwa Poręby Wielkiej, pochodzą już z aktów z 1234 roku[2]. W 1254 pojawia się źródło mówiące o nazwie potoku Koninka, gdzie potok ten figuruje pod nazwą Cuna Parwa (Kuna mała), w tym czasie potok Konina miał nazwę Cuna Magna (Kuna wielka)[3].

Pierwsza wzmianka na temat przysiółka wsi Koninki dla Poręby Wielkiej pojawia się w 1677 roku. Z czasem grupa etnograficzna Koninek wyodrębniła się od reszty i zaczęła być znana dopiero w XIX wieku[2].

Turystyka i rekreacja[edytuj]

Koninki są baza turystyczno-wypoczynkową i bazą wypadową w Gorcach. Z Koninek wiodą dwa szlaki (niebieski i zielony) na Turbacz. Z Koninek także wiedzie najkrótsza droga (ok. 20 minut) do Orkanówki, muzeum biograficznego Władysława Orkana.

W Koninkach jest kolej krzesełkowa „Tobołów”. Stok Tobołowa to najdłuższa nartostrada w Gorcach. Dolna stacja kolei leży na terenie dawnego ośrodka wypoczynkowego Huty im. Lenina (później Sendzimira) z Krakowa. W XVIII w. w tym miejscu, zwanym do dzisiaj Huciskiem, istniała huta szkła. W centrum Koninek znajduje się kapliczka, która według legendy zatrzymała epidemię cholery.

Koninki są także jednym z ośrodków kolarstwa górskiego w Polsce. Na północno-wschodnich, opadających do Koninek stokach Tobołowa i Tobołczyka poprowadzono kilka tras zjazdowych dla kolarzy górskich, którzy tutaj trenują m.in. zjazd na szybkość (freeride). Na trasach zamontowano drewniane pomosty do skoków, są naturalne terenowe „hopki” i inne typowe dla tego sportu terenowe przeszkody. Kolej krzesełkowa „Tobołów” przewozi w górę również kolarzy z rowerami[4].

Największym ośrodkiem wypoczynkowym Koninek jest Ostoja Górska Koninki z zapleczem 200 miejsc noclegowych.

Galeria[edytuj]

Przypisy