Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2023

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2023
Heroes
Informacje ogólne
Finał

26 listopada 2023

Miejsce

Palais Nikaïa,
Nicea (Francja)

Nadawca

France Télévisions

Prowadzący

Olivier Minne
Laury Thilleman

Informacje dodatkowe
Reżyser

Julian Gutierrez
Franck Broqua

Producent

Alexandra Redde-Amiel

Kierownik wykonawczy

Martin Österdahl[1]

Uczestnicy
Debiut

 Estonia

Powrót

 Niemcy

Rezygnacja

 Kazachstan
 Serbia

Łącznie

16 reprezentacji

Głosowanie
Każdy kraj przyznaje po 1–8, 10 oraz 12 punktów dla dziesięciu najlepiej ocenionych piosenek w głosowaniu jurorskim, widzowie z całego świata wybierają 3 piosenki na które chcą zagłosować, punkty są liczone przez ordynację proporcjonalną.
Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci
◄ 2022 2024 ►

21. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbędzie się 26 listopada 2023 w hali Palais Nikaïa w Nicei[2]. Koncert zorganizuje Europejska Unia Nadawców i francuski nadawca France Télévisions[3].

W konkursie weźmie udział 16 państw[4].

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Miejsce organizacji konkursu[edytuj | edytuj kod]

Położenie Nicei we Francji.

3 kwietnia ogłoszono, że konkurs odbędzie się w hali Palais Nikaïa w Nicei[5]. Palais Nikaïa to hala widowiskowa, zapewnia ponad 9 tys. miejsc siedzących i stojących w Arenie Wewnętrznej[6]. Jest to pierwszy raz, gdy Nicea jest miejscem organizacji konkursu z ramienia Europejskiej Unii Nadawców, oraz drugi raz, gdy Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbywa się we Francji – po konkursie w 2021, zorganizowanym w Paryżu[7]. Jest to również pierwszy konkurs od tego w 2019 roku, który nie zostanie zorganizowany w stolicy państwa gospodarza.

Wybór miejsca organizacji[edytuj | edytuj kod]

Palais Nikaïa, miejsce organizacji konkursu.

W przeciwieństwie do Konkursu Piosenki Eurowizji, w którym wygrywający nadawca publiczny ma pierwszeństwo do organizacji konkursu w kolejnym roku, telewizja triumfująca w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci nie otrzymuje automatycznie prawa do organizacji następnego konkursu, mimo to od 2019 corocznie kraj zwycięzcy poprzedniego konkursu staje się organizatorem. Podczas konferencji prasowej zwycięzcy, francuska szefowa delegacji Alexandra Redde-Amiel wyraziła chęć organizacji konkursu we Francji, a starania o przejęcie imprezy w kraju potwierdziła przewodnicząca EBU i prezes francuskiego nadawcy, Delphine Ernotte-Cunci[8]. Krajowi nadawcy mieli możliwość złożenia wniosku o przyznanie organizacji konkursu. Po sprawdzeniu wszystkich kandydatur, wniosek z Francji został uznany za najlepszy.

3 kwietnia 2023 EBU i France Télévisions ogłosili, że konkurs odbędzie się w hali Palais Nikaïa w Nicei w niedzielę, 26 listopada 2023[5][9].

Przebieg konkursu[edytuj | edytuj kod]

Projekt graficzny konkursu i sceny[edytuj | edytuj kod]

W kwietniu 2023 odświeżono logotyp Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci, dodając do niego charakterystyczne dla Konkursu Piosenki Eurowizji serce z flagą kraju-organizatora[5]. 10 maja na konferencji prasowej dotyczącej Konkursu Piosenki Eurowizji 2023 zaprezentowano hasło przewodnie konkursu – Heroes (tłum. Bohaterowie), które również towarzyszyło pierwszemu oficjalnemu trailerowi wydarzenia[10][11].

29 sierpnia francuska telewizja zaprezentowała oficjalną oprawę graficzną konkursu konkursu[12], która przedstawia słownie zapisany slogan konkursu otoczony różnokolorowymi plamami wykonanymi z farby, kredy, proszku i fajerwerków zachowanymi w stylu street art, która według organizatorów „wnosi nowoczesność i przemawia do wszystkich pokoleń”[12][13][14].

27 września organizatorzy udostępnili projekt sceny konkursowej autorstwa specjalistów telewizji francuskiej, składającej się z centralnego elementu o wymiarach 30 metrów szerokości na 12 metrów wysokości otoczonego ekranem LED w kształcie skrzydeł, odzwierciedlającym „chęć odlotu, tworzenia i wyobrażania”[15][16][17][18].

Prowadzący[edytuj | edytuj kod]

27 września ogłoszono, że finał konkursu poprowadzą: modelka i dziennikarka Laury Thilleman oraz prezenter telewizyjny i radiowy Olivier Minne, który był jednym z prowadzących 19. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci[15][16].

Kraje uczestniczące[edytuj | edytuj kod]

29 sierpnia 2023 EBU opublikowała pełną listę uczestników konkursu[12]. W finale wezmą udział reprezentanci z 16 państw, w tym debiutująca telewizja z Estonii oraz powracający po roku nieobecności nadawca z Niemiec. Z udziału w konkursie wycofały się telewizje z Serbii oraz Kazachstanu[19][20]. Po raz pierwszy w konkursie udział weźmie każdy kraj z tzw. „Wielkiej Piątki” (tj. Niemcy, Francja, Hiszpania, Wielka Brytania i Włochy)[12]. Pod koniec września pojawiły się doniesienia jakoby Armenia mogła zrezygnować z konkursu z powodu starć Ormian i Azerów w Górskim Karabachu[21][22].

Finał[edytuj | edytuj kod]

Uczestnicy Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2023[23]
Kraj Wykonawca Utwór Język
 Albania Viola Gjyzeli „Bota Ime” albański[24]
 Armenia
 Estonia Arhanna Sandra Arbma estoński[25]
 Francja Zoé Clauzure „Cœur” francuski[26]
 Gruzja Anastasia, Nikoloz i Oto[27][28]
 Hiszpania Sandra Valero „Loviu”
 Holandia Sep & Jasmijn „Holding On To You” niderlandzki, angielski[29]
 Irlandia 8 października 2023[30]
 Macedonia Północna Tamara Grujeska
 Malta Yulan
 Niemcy Fia „Ohne Worte” niemiecki, migowy[31]
 Polska Maja Krzyżewska „I Just Need A Friend” polski, angielski[32]
 Portugalia Júlia Machado 9 października 2023[33]
 Ukraina Anastasija Dymyd „Kwitka” (Квiтка) ukraiński, angielski
 Wielka Brytania
 Włochy

Pozostałe kraje[edytuj | edytuj kod]

Aby kraj kwalifikował się do potencjalnego udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci, musi być aktywnym członkiem Europejskiej Unii Nadawców. Nie wiadomo, czy Europejska Unia Nadawców wysyła zaproszenia do udziału wszystkim pięćdziesięciu sześciu aktywnym członkom, tak jak ma to miejsce w kwestii Konkursu Piosenki Eurowizji[34].

Aktywni członkowie EBU[edytuj | edytuj kod]

 •  Belgia – 16 czerwca 2023 waloński nadawca Radio-télévision belge de la Communauté française (RTBF) poinformował, że nie powróci do konkursu z powodu braku zainteresowania wśród widzów[35]. Flamandzki nadawca Vlaamse Radio- en Televisieomroep (VRT) także przyznał, że nie planuje zorganizować powrotu Belgii do konkursu, nie wyjaśniając jednak dlaczego[36].
 •  Czechy – 1 czerwca 2023 szef prasy czeskiej delegacji Ahmad Halloun potwierdził, że krajowy nadawca ČT nie zadebiutuje podczas tegorocznego konkursu ze względu na chęć skupienia środków na udział w Konkursie Piosenki Eurowizji 2024[37].
 •  Dania – 12 grudnia 2022 kierownik działu dziecięcego nadawcy DR Marlene Boel stwierdziła, że nic nie wskazuje na to by Dania wróciła do udziału w konkursie w 2023 roku ponieważ stacja „nie posiada zainteresowania komercyjnym programem dla dzieci”[38].
 •  Finlandia – 25 maja 2023 dyrektor fińskiego nadawcy Yle ds. programów dziecięcych Markku Mastomäki potwierdził, że Finlandia nie zadebiutuje w konkursie. Decyzja ta wynika głównie z kwestii zasobów, a konkretnie z rosnących kosztów i ograniczeń finansowych nadawcy[39].
 •  Norwegia – 3 grudnia 2022 szef norweskiej delegacji na Konkurs Piosenki Eurowizji Stig Karlsen potwierdził, że Norwegia nie weźmie udziału w konkursie w najbliższej przyszłości, co jest spowodowane sytuacją finansową nadawcy oraz obecnym formatem konkursu, który, jak określił Karlsen, jest „zbyt surowy” dla dzieci[40]. Oficjalne potwierdzenie braku udziału, argumentowane jest odwołaniem tegorocznej edycji potencjalnego programu preselekcyjnego MGPjr w celu poprawy formatu, zostało to podane do informacji publicznej 13 grudnia 2022 roku[41]. W 2024 nadawca ma ponownie rozważyć swój udział[41].
 • Serbia Serbia – 1 sierpnia 2023 redaktor naczelna sektoru rozrywki serbskiego nadawcy Radio-Televizija Srbije (RTS) Olivera Kovačević potwierdziła wycofanie się Serbii z udziału w konkursie ze względu na brak środków finansowych[42][43].
 •  Szwajcaria – 26 maja 2023 przedstawicielka prasowa włosko-języcznego szwajcarskiego nadawcy Radiotelevisione svizzera (RSI) Joanne Holder udzieliła komentarza, w którym poinformowała że SRG SSR nie powróci na konkurs w 2023 ze względu na wysokie koszty, które wszystkie cztery stacje należące do SRG SSR nie są w stanie pokryć, jednak w razie gdyby sytuacja zmieniła się w przyszłości nie zamykają oni drzwi na powrót[44][45].
 •  Walia – przez to, że Wielka Brytania zapowiedziała swoje dalsze uczestnictwo w konkursie[46], uniemożliwia to udział Walii w przyszłości, gdyż jest ona częścią tego państwa, a BBC ma w takim przypadku pierwszeństwo.

Poniższe kraje potwierdziły, że nie planują powrócić do udziału w konkursie w 2023 bez podania przyczyny:

Poniższe kraje potwierdziły, że nie planują debiutować podczas konkursu w 2023 bez podania przyczyny:

Stowarzyszeni członkowie EBU[edytuj | edytuj kod]

 •  Australia – 2 sierpnia 2023 australijscy nadawcy Australian Broadcasting Corporation (ABC) i Special Broadcasting Service (SBS) potwierdzili że nie wezmą udziału w konkursie w 2023[68]. Poinformowali również, że nie planują go transmitować[69].
 •  Kazachstan – 6 czerwca 2023 dyrektor ds. współpracy międzynarodowej i dystrybucji nadawcy Khabar Danijar Tussupbekow potwierdził wycofanie się z udziału w konkursie[70]. Mimo to poinformowano, że nadawca jest otwarty na transmisję konkursu na żywo[71]. 9 czerwca przedstawiciele stacji ujawnili, że powodem rezygnacji są „uwarunkowania wewnętrzne”, a Khabar skupi się na zorganizowaniu najlepszych warunków do powrotu kraju w 2024[72].

Członkowie spoza EBU[edytuj | edytuj kod]

 •  Białoruś – 1 lipca 2021 białoruski nadawca Biełteleradyjokampanija (BTRC) został wykluczony z Europejskiej Unii Nadawców na okres trzech lat[73][74][75], co powoduje, że BTRC będzie mogła wziąć udział najwcześniej w 2024, chyba że EBU zdecyduje się na wcześniejsze przywrócenie członkostwa[76].
 •  Liechtenstein – 9 sierpnia 2022 krajowy nadawca 1FLTV poinformował, że nie będzie ubiegać się o członkostwo w Europejskiej Unii Nadawców w przyszłości[77], przez co nie będzie miał możliwości zadebiutować w konkursie.
 • Rosja Rosja – 26 lutego 2022, dzień po wykluczeniu kraju z udziału w konkursie w 2022 w świetle rosyjskiej inwazji na Ukrainę, poinformowano o wyjściu z EBU wszystkich trzech stacji pochodzących z Rosji (Pierwyj kanał, RTR i Radio Dom Ostankino), co uniemożliwia udział Rosji w konkursie dopóki stacje dołączą do EBU ponownie[78].

Nadawcy publiczni i komentatorzy[edytuj | edytuj kod]

Komentatorzy[edytuj | edytuj kod]

Lista ukazuje komentatorów oraz nadawców publicznych państw, którzy biorą udział w konkursie:

Kraje uczestniczące

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Martin Österdahl Appointed Eurovision Executive Supervisor, Eurovoix, 20 stycznia 2020 [dostęp 2020-01-27] (ang.).
 2. Simone Zani, Junior Eurovision Song Contest 2023, svelate date e location, imusicfun, 4 kwietnia 2023 [dostęp 2023-07-10] (wł.).
 3. Anthony Granger, 🇫🇷 France Télévisions Director General Confirms it will Host Junior Eurovision 2023, Eurovoix, 11 grudnia 2022 [dostęp 2022-12-11] (ang.).
 4. Revealed: The 16 countries participating in Junior Eurovision 2023, Europejska Unia Nadawców, 29 sierpnia 2023 [dostęp 2023-08-29] (ang.).
 5. a b c Junior Eurovision 2023 is heading to Nice!, Europejska Unia Nadawców, 3 kwietnia 2023 [dostęp 2023-04-03] (ang.).
 6. Palais Nikaia - Nice, Côte d’Azur France / French Riviera [dostęp 2023-04-03] (ang.).
 7. Fabien Randanne, Nice accueillera la prochaine édition de l’Eurovision Junior, 20minutes.fr, 3 kwietnia 2023 [dostęp 2023-07-10] (fr.).
 8. Детское Евровидение 2023, Komsomolskaja prawda [dostęp 2023-07-06] (ros.).
 9. Zuzanna Korycińska, Znamy datę i miejsce Eurowizji Junior 2023, All About Music, 3 kwietnia 2023 [dostęp 2023-07-10] (pol.).
 10. Heroes of Junior Eurovision: The latest news on Nice 2023, Europejska Unia Nadawców, 10 maja 2023 [dostęp 2023-05-10] (ang.).
 11. Jessica Cole, Slogan for Junior Eurovision 2023 has been revealed, Eurovoxx, 11 maja 2023 [dostęp 2023-08-29] (ang.).
 12. a b c d Revealed: The 16 countries participating in Junior Eurovision 2023, Europejska Unia Nadawców, 29 sierpnia 2023 [dostęp 2023-08-29] (ang.).
 13. The Official Junior Eurovision 2023 Logo, ESCXTRA.com, 29 sierpnia 2023 [dostęp 2023-09-27] (ang.).
 14. Eurowizja Junior 2023: znamy logo i listę uczestników konkursu, Eurowizja.org, 29 sierpnia 2023 [dostęp 2023-09-27] (pol.).
 15. a b Junior Eurovision 2023: Stage and Hosts revealed!, junioreurovision.tv, 27 września 2023 [dostęp 2023-09-27] (ang.).
 16. a b Neil Farren, 🇫🇷 Junior Eurovision 2023: Stage, Opening Ceremony and Hosts Revealed, Eurovoix, 27 września 2023 [dostęp 2023-09-27] (ang.).
 17. Eurowizja Junior 2023: znamy projekt sceny i nazwiska prowadzących, Eurowizja.org, 27 września 2023 [dostęp 2023-09-27] (pol.).
 18. David Carros, Junior Eurovision 2023: Stage desing revealed, ESCplus, 27 września 2023 [dostęp 2023-09-27] (ang.).
 19. James Stephenson, 🇰🇿 Kazakhstan: Khabar Withdraws from Junior Eurovision 2023, Eurovoix, 6 czerwca 2023 [dostęp 2023-08-29] (ang.).
 20. Laura Ibrayeva, 🇷🇸 Serbia: RTS Withdraws from Junior Eurovision, Eurovoix, 1 sierpnia 2023 [dostęp 2023-08-29] (ang.).
 21. Eurowizja Junior 2023 bez Armenii? Organizatorzy komentują, Eurowizja.org, 28 września 2023 [dostęp 2023-09-29] (pol.).
 22. Anthony Granger, 🇦🇲 Armenia: EBU Monitoring Whether Junior Eurovision 2023 Participation Will Happen, Eurovoix, 29 września 2023 [dostęp 2023-09-29] (ang.).
 23. Final of Nice 2023 - Eurovision Song Contest, Europejska Unia Nadawców [dostęp 2023-08-29].
 24. Junior Eurovision 2023 Albania: Viola Gjyzeli – "Bota ime", Eurovisionworld [dostęp 2023-09-25] (ang.).
 25. Eesti osaleb esimest korda noorte Eurovisiooni lauluvõistlusel, Eesti Rahvusringhääling, 29 sierpnia 2023 [dostęp 2023-08-29] (est.).
 26. Junior Eurovision 2023 France: Zoé Clauzure – "Cœur", Eurovisionworld [dostęp 2023-09-27] (ang.).
 27. Update: Anastasia will be joined by Nikoloz and Oto for Georgia, Europejska Unia Nadawców, 12 czerwca 2023 [dostęp 2023-09-12] (ang.).
 28. სამი რანინელი 2023 წლის საბავშვო ევროვიზიის სცენაზე, Georgian Public Broadcaster, 12 września 2023 [dostęp 2023-09-12] (gruz.).
 29. Junior Eurovision 2023 Netherlands: Sep & Jasmijn – "Holding On To You", Eurovisionworld [dostęp 2023-09-25] (ang.).
 30. Neil Farren, 🇮🇪 Ireland: Junior Eurovision Éire 2023 to Begin on September 3, Eurovoix, 25 sierpnia 2023 [dostęp 2023-08-25] (ang.).
 31. Fia vertritt Deutschland beim Junior ESC in Frankreich, KiKA, 19 września 2023 [dostęp 2023-09-25] (niem.).
 32. Maja Krzyżewska reprezentantką Polski na Eurowizję Junior 2023, Polskie Radio, 25 września 2023 [dostęp 2023-09-25] (pol.).
 33. Festival da Canção i Julia Machado na Instagramie: Anotem o dia 9 de outubro nas agendas ✨ É O DIA EM QUE LANÇAMOS O VÍDEOCLIPE 🙏, [w:] Instagram [online], Rádio e Televisão de Portugal, 29 września 2023 [dostęp 2023-09-29] (port.).
 34. EBU – Junior Eurovision Song Contest Steering Group, Europejska Unia Nadawców, 28 maja 2014 [dostęp 2023-07-10] [zarchiwizowane z adresu 2014-05-28] (ang.).
 35. Aslan na Twitterze: ⚡️🇧🇪 RTBF, the Walloon-Belgian broadcaster, has confirmed that Belgium will not be returning to the Junior Eurovision Song Contest this year! The reason is that the main audience of the broadcaster has no interest in the contest! Thus, Belgium will not be in Nice!, Twitter, 16 czerwca 2023 [dostęp 2023-06-16] (ang.).
 36. Laura Ibrayeva, 🇧🇪 Belgium: VRT Rules Out Junior Eurovision 2023 Participation, Eurovoix, 12 czerwca 2023 [dostęp 2023-06-16] (ang.).
 37. Ahmad Halloun, Ahmad Halloun na Twitterze: Czechia won’t be competing at Junior Eurovision in Nice later in the year. We are putting all the effort into hopefully compete in Sweden next year. In 2016 Sweden gave us our best result at the time and we hope to do it again!, Twitter, 1 czerwca 2023 [dostęp 2023-06-01] (ang.).
 38. Christian Ellegaard, DR afviser comeback i omdiskuteret børneshow: 'Det er ikke noget, vi er interesseret i at deltage i', DR, 12 grudnia 2022 [dostęp 2022-12-12] (duń.).
 39. Emily Grace, 🇫🇮 Finland: YLE Will Not Debut at Junior Eurovision 2023, Eurovoix, 25 maja 2023 [dostęp 2023-05-25] (ang.).
 40. Franciska van Waarden, 🇳🇴 Norway: Return to Junior Eurovision Unlikely, Eurovoix, 3 grudnia 2022 [dostęp 2022-12-03] (ang.).
 41. a b @NRKno, the Nowegian national broadcaster, have confirmed that they will not take part in the Junior Eurovision Song Contest 2023 due to the cancellation of the Norwegian television song competition 'MGPjr' in 2023!, Twitter [dostęp 2022-12-15] (ang.).
 42. Eurofestivales: Serbia no participará en Eurovisión Junior 2023, Eurofestivales, 1 sierpnia 2023 [dostęp 2023-08-01].
 43. Laura Ibrayeva, 🇷🇸 Serbia: RTS Withdraws from Junior Eurovision, Eurovoix, 1 sierpnia 2023 [dostęp 2023-08-01] (ang.).
 44. David Carros, Suiza seguirá al margen de Eurovisión Junior pero abre la puerta a un cambio en el futuro, ESCplus España, 26 maja 2023 [dostęp 2023-05-26] (hiszp.).
 45. Emily Grace, 🇨🇭 Switzerland: Rule Out Junior Eurovision Return in 2023, Eurovoix, 26 maja 2023 [dostęp 2023-05-27] (ang.).
 46. Darshan Bijuvignesh, 🇬🇧 United Kingdom: Junior Eurovision Return Not a One Off, Eurovoix, 4 listopada 2022 [dostęp 2022-11-04] (ang.).
 47. Laura Ibrayeva, 🇦🇿 Azerbaijan: Will Not Return to Junior Eurovision in 2023, Eurovoix, 1 sierpnia 2023 [dostęp 2023-08-01] (ang.).
 48. Eurofestivales: Azerbaiyán no participará en Eurovisión Junior 2023, Eurofestivales, 1 sierpnia 2023 [dostęp 2023-08-01].
 49. Aslan na Twitterze: „@bg_eurovision, good evening! What about your participation in Junior Eurovision 2023? We are looking forward to your return!”, Twitter, 13 grudnia 2022 [dostęp 2023-06-27] (ang.).
  BNT Eurovision 🇧🇬 na Twitterze: „There are no plans to participate in the contest. Best regards.”, Twitter, 14 grudnia 2022 [dostęp 2023-06-27] (ang.).
 50. Fernando Nicolás Vidal, Chipre se mantendrá al margen de Eurovisión Junior 2023, ESCplus España, 27 czerwca 2023 [dostęp 2023-06-27] (hiszp.).
 51. James Stephenson, 🇨🇾 Cyprus: CyBC Will Not Compete at Junior Eurovision 2023, Eurovoix, 27 czerwca 2023 [dostęp 2023-06-27] (ang.).
 52. Fernando Nicolás Vidal, Israel seguirá fuera de Eurovisión Junior un año más, ESCplus España, 27 czerwca 2023 [dostęp 2023-06-27] (hiszp.).
 53. James Stephenson, 🇮🇱 Israel: KAN Confirms Absence from Junior Eurovision 2023, Eurovoix, 27 czerwca 2023 [dostęp 2023-06-27] (ang.).
 54. Fernando Nicolás Vidal, Lituania seguirá apartada de Junior un año más, ESCplus España, 29 maja 2023 [dostęp 2023-05-29] (hiszp.).
 55. James Stephenson, 🇱🇹 Lithuania: LRT Rules Out Return to Junior Eurovision 2023, Eurovoix, 29 maja 2023 [dostęp 2023-05-29] (ang.).
 56. 🇱🇻 Latvia: LTV Will Not Participate in Junior Eurovision 2023, Eurovoix, 20 czerwca 2023 [dostęp 2023-06-20] (ang.).
 57. Fernando Nicolás Vidal, Letonia no asistirá a la próxima edición de Eurovisión Junior, ESCplus España, 20 czerwca 2023 [dostęp 2023-06-27] (hiszp.).
 58. Fernando Nicolás Vidal, Moldavia dice “no” a Eurovisión Junior 2023 pero no se cierra a futuras participaciones, ESCplus España, 13 czerwca 2023 [dostęp 2023-06-13] (hiszp.).
 59. Anthony Granger, 🇷🇴 Romania: TVR Will Not Participate in Junior Eurovision 2023, Eurovoix, 23 czerwca 2023 [dostęp 2023-06-23] (ang.).
 60. Fernando Nicolás Vidal, Rumanía declina participar en la próxima edición de Eurovisión Junior, ESCplus España, 23 czerwca 2023 [dostęp 2023-06-28] (hiszp.).
 61. Steven Heap, 🇸🇲 San Marino: San Marino RTV Will Not Participate in Junior Eurovision 2023, Eurovoix, 21 czerwca 2023 [dostęp 2023-06-23] (ang.).
 62. 🇸🇮 Slovenia: RTVSLO Will Not Return to Junior Eurovision in 2023, Eurovoix, 26 maja 2023 [dostęp 2023-05-26] (ang.).
 63. Fernando Nicolás Vidal, Suecia dice no a participar en Eurovisión Junior 2023 tras la victoria de Loreen, ESCplus España, 26 maja 2023 [dostęp 2023-06-23] (hiszp.).
 64. Austria no participará en Eurovisión Junior 2023, ESCplus España, 26 maja 2023 [dostęp 2023-05-26] (hiszp.).
 65. Islandia no debutará en Eurovisión Junior 2023 pero reconsiderará su participación en próximas ediciones, ESCplus España, 13 czerwca 2023 [dostęp 2023-06-13] (hiszp.).
 66. Luxemburgo no participará en Eurovisión Junior 2023, ESCplus España, 6 czerwca 2023 [dostęp 2023-06-06] (hiszp.).
 67. Eslovaquia: RTVS seguirá fuera de Eurovisión y Eurovisión Junior, Eurofestivales, 4 czerwca 2023 [dostęp 2023-06-04] (hiszp.).
 68. Dale Roberts, Australia will not compete at Junior Eurovision 2023, Aussievision, 2 sierpnia 2023 [dostęp 2023-08-02] (ang.).
 69. Laura Ibrayeva, 🇦🇺 Australia: Will Not Return to Junior Eurovision in 2023, Eurovoix, 2 sierpnia 2023 [dostęp 2023-08-02] (ang.).
 70. Arujan Serdalina, Казахстан не будет участвовать в Детском Евровидении в этом году, Newtimes.kz, 8 czerwca 2023 [dostęp 2023-07-10] (ros.).
 71. Juman Kiikov, Казахстан не будет участвовать в Детском Евровидении-2023, Press.kz, 7 czerwca 2023 [dostęp 2023-07-10] (ros.).
 72. «Хабар» Агенттігі» АҚ (бұдан әрі – Агенттік) 2023 жылы «Junior Eurovision Song Contest» халықаралық балалар ән байқауына (бұдан әрі – Байқау) қатыспау туралы шешімін хабарлайды., Khabar, 9 czerwca 2023 [dostęp 2023-07-10] (kaz.).
 73. José David López, Bielorrusia excluida definitivamente de la Unión Europea de Radiodifusión a partir de mañana, ESCplus España, 30 czerwca 2021 [dostęp 2021-07-01] (hiszp.).
 74. Белтэлерадыёкампанію выключылі з Еўрапейскага вяшчальнага саюза, Навіны Беларусі | euroradio.fm [dostęp 2021-06-30] (biał.).
 75. Belarus: EBU Suspends BTRC's Membership, Eurovoix, 1 lipca 2021 [dostęp 2021-07-01] (ang.).
 76. José David López, La BTRC de Bielorrusia será readmitida en la UER y ya tienen fecha. ¡Conoce cuándo se producirá!, ESCplus España, 26 sierpnia 2021 [dostęp 2021-11-22] (hiszp.).
 77. Anthony Granger, 🇱🇮 Liechtenstein: 1 FL TV Rules Out Applying For EBU Membership, Eurovoix, 9 sierpnia 2022 [dostęp 2022-08-09] (ang.).
 78. Anthony Granger, 🇷🇺 Russia: Channel One, VGTRK & Radio Dom Ostankino Leave the European Broadcasting Union, Eurovoix, 26 lutego 2022 [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 79. Anthony Granger, 🇫🇷 France: Stéphane Bern and Carla to Commentate on Junior Eurovision 2023, Eurovoix, 27 września 2023 [dostęp 2023-09-27] (ang.).
 80. Alle Infos zum Junior ESC 2023 in Frankreich, Norddeutscher Rundfunk, 23 sierpnia 2023 [dostęp 2023-08-18] (niem.).
 81. [Gute Arbeit...], X (formerly Twitter) [dostęp 2023-09-29] (niem.).
 82. Тімур Мірошниченко та Анна Тульєва стануть ведучими фіналу Нацвідбору на Дитяче Євробачення, Nacionalna suspilna tełeradiokompanija Ukrajiny, 8 września 2023 [dostęp 2023-09-26] (ang.).
 83. The BBC will broadcast the 2023 Junior Eurovision Song Contest live from France, as the UK confirms participation, BBC Media Centre, 29 sierpnia 2023 [dostęp 2023-08-30] (ang.).
 84. CBBC na Instagramie: "Missing #Eurovision already? Don't worry because #JuniorEurovision is coming!", [w:] CBBC [online], Instagram, 15 maja 2023 [dostęp 2023-05-26] (ang.).
 85. Rai Kids – L’offerta Rai per i giovanissimi – Cinecircolo Romano, Cinecircolo Romano, 7 lipca 2023 [dostęp 2023-07-10] (wł.).
 86. Beppe Dammacco, Junior Eurovision 2023 su Rai 2, l'Italia ci sarà. Mario Acampa al commento, Eurofestival News, 7 lipca 2023 [dostęp 2023-07-09] (wł.).