Konrad Henlein

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Henlein w 1938

Konrad Henlein (ur. 6 maja 1898 w Libercu, zm. 10 maja 1945 w Pilźnie) – niemiecki działacz hitlerowski w Czechosłowacji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Działacz mniejszości niemieckiej w Czechosłowacji od 1931, przewodniczył organizacjom mniejszości niemieckiej: Niemieckiemu Związkowi Gimnastycznemu w Czechosłowacji, a następnie Sudeckoniemieckiemu Frontowi Ojczyźnianemu (Sudetendeutsche Heimatfront). 28 marca 1938 spotkał się potajemnie z Hitlerem, od którego otrzymał instrukcje na rzecz połączenia z III Rzeszą. Jako przywódca Partii Sudeckoniemieckiej od 1935, 24 kwietnia 1938 wygłosił w Karlowych Warach dwudziestoośmiopunktowe przemówienie. Zażądał w nim autonomii dla Niemców żyjących w Czechosłowacji oraz wolności wyznawania dowolnej ideologii, co w praktyce oznaczałoby zezwolenie na propagowanie nazizmu. Ten program karlsbadzki zaostrzył, faktycznie nawet rozpoczął niemiecko-czeski konflikt o Kraj Sudetów. W kilka miesięcy później w wyniku układu monachijskiego Kraj Sudetów został przyłaczony do III Rzeszy.

Od 1938 był Gauleiterem Okręgu Rzeszy Kraj Sudetów. Po wojnie schwytany przez żołnierzy amerykańskich, popełnił samobójstwo 10 maja 1945 przecinając sobie tętnice szkłem ze stłuczonych okularów.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]