Konrad Materna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Konrad Materna
Data i miejsce urodzenia 1 stycznia 1962
Rzeszów
Zawód pieśniarz, lalkarz, reżyser, poeta, dramaturg, pedagog
Współmałżonek od 2011 Anna Materna

Konrad Materna (ur. 1 stycznia 1962 w Rzeszowie) – polski pieśniarz i kontestator lat 80., reżyser i lalkarz, poeta, scenarzysta, kompozytor i aranżer, pedagog[1].

Uczęszczał do klasy wokalnej średniej szkoły muzycznej w Krakowie, skąd został usunięty w stanie wojennym za uczestnictwo w Ruchu Odnowy Szkół Średnich. W związku z działalnością polityczną w latach 80. był kilkakrotnie aresztowany. Przetrzymywany w aresztach w Białymstoku, Kielcach, Barczewie i Warszawie. 31 sierpnia 1982, w Warszawie, został zatrzymany za udział w manifestacji pod kościołem św. Anny na Starym Mieście i przewieziony do komisariatu MO przy ul. Wilczej, skąd uciekł tego samego dnia, wykorzystując nieuwagę pilnującego go funkcjonariusza.

Od 1982 roku był adeptem w teatrach lalkowych w Rzeszowie i Kielcach, po czym w 1985 w Białymstoku zdał egzamin aktorski (eksternistyczny).

W tym samym roku został nagrodzony I miejscem na festiwalu OPPA Warszawie[2], a rok później wygrał w Krakowie Studencki Festiwal Piosenki oraz wyróżniono go nagrodą na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu[3]. Dyptyk "Rozkaz" w jego wykonaniu został zakazany przez cenzurę polityczną w dniu konkursu opolskiego, co zmusiło wykonawcę do zmiany repertuaru na godzinę przed występem konkursowym. Konrad Materna został też laureatem Biesiady Teatralnej w Horyńcu, 2-krotnie Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie i festiwalu FAMA w Świnoujściu. W latach 1985–86 występował w programie kabaretu Piwnica pod Baranami.

Od 1986 roku twórczość poety i barda łączył z działalnością scenarzysty i reżysera widowisk teatralnych i estradowych oraz rolą impresaria i pedagoga na rzecz innych wykonawców muzycznych. W jego realizacji można było zobaczyć m.in. widowisko „Za życia marionetek”(1987), koncert „Śpiewnik domowy”(1988) czy recital Niny Stiller „W jej oczach”(2000). W 2002 roku widowisku „I Bóg zaśpiewał...” na podstawie jego scenariusza nadano status koncertu inauguracyjnego Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi. W latach 1986-87 Konrad Materna był również dyrektorem warsztatów wokalnych w Łazach. W 1988 roku został kierownikiem muzycznym Teatru Dramatycznego im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie. Był także w drugiej połowie lat 80. ekspertem w warsztatach piosenki autorskiej Janusza Deblessema, emitowanych w Programie III Polskiego Radia. Jest założycielem zawodowego zespołu teatralnego Teatr Podmiejski i opiekunem grupy poetyckiej Herbatka Literacka.

Przypisy

  1. O Konradzie Materna. Gminny Ośrodek Kultury w Lesznowoli. [dostęp 2012-11-21].
  2. Siódmy Ogólnopolski Przegląd Piosenki Autorskiej. OPPA - Międzynarodowy Festiwal Bardów. Piosenka Autorska.. [dostęp 2012-11-21].
  3. 1986 - XXIII KFPP. Festiwal Opole. [dostęp 2012-11-21].