Konrad Peutinger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Konrad Peutinger

Konrad Peutinger (ur. 14 października 1465 roku zm. 28 grudnia 1547 roku) – niemiecki humanista, dyplomata, polityk i ekonomista, który wychowywał się w Bolonii i Padwie. Do historii przeszedł jako znany edytor, drukarz i antykwariusz, który razem z Marcusem Welserem i jego żoną Margaretą stworzył jedną z największych prywatnych bibliotek na północ od Alp.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Conrad Peutinger urodził się w Augsburgu.

W 1497 roku został miejskim urzędnikiem (Stadtschreiber), dzięki znajomości z cesarzem Maksymilianem.

Był jednym z pierwszych antykwariuszy, którzy zaczęli publikować romanikę. Dzięki niemu wydano słynne dzieło Tabula Peutingeriana, mapę dróg wojskowych spoza zachodnich rubieży Cesarstwa rzymskiego. Mapa została odkryta przez Konrada Celtesa, który przekazał ją Peutingerowi do kolekcji.

Mapę wydano w 1591 roku w Antwerpii u drukarza Johanna Moretusa. Peutinger również pierwszy zaczął drukować Geticę Jordanesa[1] i Historia gentis Langobardorum Pawła Diakona.

Ambrosiusowi Jungowi opublikował dzieło „Remedia MSSta pro catarrho et angustiis thoracis”[2].

F. de Scheyb w 1753 roku opublikował całościowy katalog wydań Conrada Peutingera pod tytułem „Tabula Peutingeriana”.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Smith William (redaktor), Dictionary of Greek and Roman Mythology Biografia i 1849, "Jornandes"
  2. Franciscus Antonius Veith Bibliotheca Augustana, complectens notitias varias de vita et scriptis eruditorum quos Augusta Vindelica orbi litterato vel dedit vel aluit. Alphabetum (Augsburg 1792, ss. 97-103)