Konrad Pollesch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Konrad Pollesch
Ilustracja
Konrad Pollesch.
Busko-Zdrój, 23 października 2012
Data i miejsce urodzenia

12 kwietnia 1940
Tychy

Dziedzina sztuki

fotografia

Strona internetowa

Konrad Karol Polesch (ur. 12 kwietnia 1940 w Tychach) – polski fotografik, wykładowca akademicki.

W latach 1958–1963 studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od roku 1962 zajmuje się fotografią, podróżując po wielu krajach m.in.: Austrii, Finlandii, Francji, Niemczech, Szwajcarii, Włoszech, Szwecji. W USA przebywał dwukrotnie jako stypendysta, w 1979 r. Fundacji Kościuszkowskiej, a w 1988 r. Departamentu Stanu. W latach 1971–1997 prowadził zajęcia dydaktyczne z fotografii dla studentów Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Artysta preferuje portret i pejzaż. Specjalizuje się w fotografowaniu dzieł sztuki. Jest autorem zdjęć do albumów z serii „Muzea Świata”, oraz dwóch monograficznych, autorskich albumów o Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. W latach 1987-1990 dokumentował działania teatru Cricot 2 Tadeusza Kantora. Od 1985 r. wykonuje zdjęcia w technice gumowej, co zaowocowało licznymi wystawami w kraju i zagranicą. Od 1991 roku jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Piktoralistów z siedzibą w Brukseli.

Jest autorem ponad 40 wystaw indywidualnych, prezentowanych w licznych miastach w Polsce, oraz za granicą m.in. w USA, Kanadzie, Francji, Austrii, Belgii, Szwajcarii, Izraelu i Czechosłowacji. Jego prace znajdują się w zbiorach International Center of Photography i Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Bibliotece Kongresu Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie, Musee d'Art et d'Histoire we Fryburgu w Szwajcarii, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Łodzi, Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum UJ i Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, oraz licznych prywatnych kolekcjach w kraju i zagranicą.

Pollesch współpracuje z licznymi czasopismami w kraju i zagranicą, publikując zdjęcia o tematyce kulturalnej oraz portrety. Przez pewien okres związany był z TV Kraków, biorąc udział w programach o tematyce fotograficznej.

Wystawy indywidualne (wybór)[edytuj | edytuj kod]

  • Nigdy tu już nie powrócę, Cricoteka, Kraków, czerwiec 1988
  • Kantor w fotografii Pollesch'a, pałac „Pod Baranami”, Kraków, lipiec 1989,
  • Tadeusz Kantor fotografato da Pollesch, Instytut Polski w Rzymie, grudzień-styczeń 1995/96
  • Antenaci naszych wielkich, Muzeum UJ, Kraków, grudzień - styczeń 2003/2004

Autorskie albumy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]