Konrad T. Lewandowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Konrad Tomasz Lewandowski)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Konrad Tomasz Lewandowski
Przewodas
Ilustracja
Konrad T. Lewandowski w 2001
Data i miejsce urodzenia 1 kwietnia 1966, Warszawa
Ważne dzieła Saga o kotołaku,
Strona internetowa

Konrad T. Lewandowski, Konrad Tomasz Lewandowski, pseud. Przewodas (ur. 1 kwietnia 1966 w Warszawie) – polski pisarz fantasy, science fiction i powieści kryminalnych, filozof, dziennikarz, publicysta i redaktor.

Życiorys[edytuj]

Od początku lat 90. współpracował z kilkudziesięcioma czasopismami, najdłużej z Nową Fantastyką, Przeglądem Technicznym, Cogito, Sprawami Nauki, a także Skandalami. Z wykształcenia inżynier chemik i doktor filozofii. Z wyznania rodzimowierca słowiański, od 2015 roku członek Rodzimego Kościoła Polskiego[1], czemu daje wyraz w swoich ostatnich powieściach – Anioły muszą odejść i Sensownik matki Polki.

Największe uznanie czytelników zdobył cyklem opowiadań science-fiction o perypetiach dziennikarza Radosława Tomaszewskiego z brukowej gazety „Obleśne Nowinki” oraz cyklem fantasy o kotołaku Ksinie. Jest także autorem pięciu powieści kryminalnych z udziałem nadkomisarza Jerzego Drwęckiego, których akcja dzieje się w międzywojennej Polsce, oraz trylogii historyczno-przygodowej z przełomu XIX i XX wieku Bursztynowe Królestwo z udziałem starszego lejtnanta Sergiusza Lawendowskiego, carskiego lojalisty.

Współpracuje z czasopismem kulturalnym „Lampa”, Czas Fantastyki oraz Narodowym Centrum Kultury przy projekcie upamiętnienia 150 rocznicy powstania styczniowego – powstaje powieść steampunkowa Orzeł bielszy niż Gołębica wraz z filmem krótkometrażowym[2].

W 1992 Śląski Klub Fantastyki przyznał mu antynagrodę Złoty Meteor. W 1995 otrzymał Nagrodę im. Janusza A. Zajdla za opowiadanie Noteka 2015. Był też sześciokrotnie nominowany do tej nagrody. Obecnie jest w złych stosunkach z niektórymi przedstawicielami polskiego fandomu i organizatorami Nagrody Zajdla[potrzebny przypis]. W 2004 wystosował list otwarty do Jadwigi Zajdel, wdowy po pisarzu, apelując o rozważenie wycofania honorowego patronatu oraz imienia Janusza A. Zajdla z nazwy nagrody[3]. Znany jest również z kontrowersyjnych (często aroganckich[4]) wypowiedzi na temat fandomu w Usenecie (w szczególności na grupie pl.rec.fantastyka.sf-f).

Jest autorem systemu filozoficznego, luźno nawiązującego do metafizyki tomistycznej, w którym zaproponował ontologiczną teorię rzeczywistości w oparciu o tzw. Zasadę Zachowania Wolnej Woli. Kwintesencję tego zagadnienia zawiera książka Pochwała herezji, dyskutowana 31 maja 2012 na Uniwersytecie Jagiellońskim[5]. Często wypowiadał się („dyskutuował”) o metafizyce w internetowych grupach dyskusyjnych. W Internecie i w życiu prywatnym posługuje się pseudonimem Przewodas.

Publikacje[edytuj]

Konrad Lewandowski z alternatywnym słuchaczem podczas Seminarium Literackiego w 2003 roku

Saga o kotołaku[edytuj]

Według chronologii wewnętrznej cyklu:

 1. Ksin. Początek, „Saga o kotołaku”, t. I (Nasza Księgarnia, 2014)
 2. Trop kotołaka (SR 1999), wznowione jako Ksin Drapieżca (Copernicus Corporation, 2003)
 3. Wyprawa kotołaka, t. II (pierwotnego cyklu) (Copernicus Corporation, 2003), przeredagowane i wznowione jako Ksin. Sobowtór, „Saga o kotołaku”, t. III (Nasza Księgarnia, 2015)
 4. Ksin (Orbita 1991), wznowione jako Kapitan Ksin Fergo (Copernicus Corporation, 2004)
 5. Różanooka „Saga o kotołaku”, t. IV (Copernicus Corporation, 1992, 2004, Nasza Księgarnia 2016)
 6. Ksin koczownik (Copernicus Corporation, 2006, Nasza Księgarnia 2016)
 7. Ludzkie ciepło (opowiadanie, Fantastyka – wydanie specjalne, 4/2007)
 8. Ksin na Bagnach Czasu (2017, Nasza Księgarnia)

Cykl Diabłu ogarek[edytuj]

Powieści kryminalne[edytuj]

Inne[edytuj]

Komiks[edytuj]

Przypisy

 1. Poganie odwiedzili kurię [dostęp 2016-09-27].
 2. Making Of, zapowiedź powieści Konrada T. Lewandowskiego
 3. Szanowna Pani Jadwigo!, 24 sierpnia 2004, pl.rec.fantastyka.sf-f
 4. Pisarz Konrad T. Lewandowski krytykuje blogerki książkowe: „aroganckie grafomanki i ich tupeciarski elektorat”. booklips.pl. [dostęp 2016-01-01].
 5. Konferencja naukowa Rozdroża kultury: Czy herezje są twórcze?, 31 maja 2012, Kraków

Linki zewnętrzne[edytuj]