Konrad T. Lewandowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Konrad Tomasz Lewandowski)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Konrad Tomasz Lewandowski
Konrad T. Lewandowski w 2001
Konrad T. Lewandowski w 2001
Pseudonim Przewodas
Data i miejsce urodzenia 1 kwietnia 1966, Warszawa
Ważne dzieła Saga o kotołaku,
Strona internetowa

Konrad T. Lewandowski, Konrad Tomasz Lewandowski, pseud. Przewodas (ur. 1 kwietnia 1966 w Warszawie) – polski pisarz fantasy, science fiction i powieści kryminalnych, filozof, dziennikarz, publicysta i redaktor.

Biografia[edytuj]

Od początku lat 90. współpracował z kilkudziesięcioma czasopismami, najdłużej z Nową Fantastyką, Przeglądem Technicznym, Cogito, Sprawami Nauki, a także Skandalami. Z wykształcenia inżynier chemik i doktor filozofii. Z wyznania rodzimowierca słowiański, od 2015 roku członek Rodzimego Kościoła Polskiego[1], czemu daje wyraz w swoich ostatnich powieściach – Anioły muszą odejść i Sensownik matki Polki.

Największe uznanie czytelników zdobył cyklem opowiadań science-fiction o perypetiach dziennikarza Radosława Tomaszewskiego z brukowej gazety „Obleśne Nowinki” oraz cyklem fantasy o kotołaku Ksinie. Jest także autorem pięciu powieści kryminalnych z udziałem nadkomisarza Jerzego Drwęckiego, których akcja dzieje się w międzywojennej Polsce, oraz trylogii historyczno-przygodowej z przełomu XIX i XX wieku Bursztynowe Królestwo z udziałem starszego lejtnanta Sergiusza Lawendowskiego, carskiego lojalisty.

Współpracuje z czasopismem kulturalnym „Lampa”, Czas Fantastyki oraz Narodowym Centrum Kultury przy projekcie upamiętnienia 150 rocznicy powstania styczniowego – powstaje powieść steampunkowa Orzeł bielszy niż Gołębica wraz z filmem krótkometrażowym[2].

W 1992 Śląski Klub Fantastyki przyznał mu antynagrodę Złoty Meteor. W 1995 otrzymał Nagrodę im. Janusza A. Zajdla za opowiadanie Noteka 2015. Był też sześciokrotnie nominowany do tej nagrody. Obecnie jest w złych stosunkach z niektórymi przedstawicielami polskiego fandomu i organizatorami Nagrody Zajdla[potrzebny przypis]. W 2004 wystosował list otwarty do Jadwigi Zajdel, wdowy po pisarzu, apelując o rozważenie wycofania honorowego patronatu oraz imienia Janusza A. Zajdla z nazwy nagrody[3]. Znany jest również z kontrowersyjnych (często aroganckich[4]) wypowiedzi na temat fandomu w Usenecie (w szczególności na grupie pl.rec.fantastyka.sf-f).

Jest autorem systemu filozoficznego, luźno nawiązującego do metafizyki tomistycznej, w którym zaproponował ontologiczną teorię rzeczywistości w oparciu o tzw. Zasadę Zachowania Wolnej Woli. Kwintesencję tego zagadnienia zawiera książka Pochwała herezji, dyskutowana 31 maja 2012 na Uniwersytecie Jagiellońskim[5]. Często wypowiadał się („dyskutuował”) o metafizyce w internetowych grupach dyskusyjnych. W Internecie i w życiu prywatnym posługuje się pseudonimem Przewodas.

Publikacje[edytuj]

Konrad Lewandowski z alternatywnym słuchaczem podczas Seminarium Literackiego w 2003 roku

Saga o kotołaku[edytuj]

Według chronologii wewnętrznej cyklu:

 1. Ksin. Początek, „Saga o kotołaku”, t. I (Nasza Księgarnia, 2014)
 2. Trop kotołaka (SR 1999), wznowione jako Ksin Drapieżca (Copernicus Corporation, 2003)
 3. Wyprawa kotołaka (Copernicus Corporation, 2003)
 4. Ksin (Orbita 1991), wznowione jako Kapitan Ksin Fergo (Copernicus Corporation, 2004)
 5. Różanooka (Copernicus Corporation, 1992, 2004)
 6. Ksin koczownik (Copernicus Corporation, 2006)
 7. Ludzkie ciepło (opowiadanie, Fantastyka – wydanie specjalne, 4/2007)
 8. Ksin. Sobowtór, „Saga o kotołaku”, t. III (Nasza Księgarnia, 2015)

Cykl Diabłu ogarek[edytuj]

Powieści kryminalne[edytuj]

Inne[edytuj]

Komiks[edytuj]

Przypisy

 1. Poganie odwiedzili kurię [dostęp 2016-09-27].
 2. Making Of, zapowiedź powieści Konrada T. Lewandowskiego
 3. Szanowna Pani Jadwigo!, 24 sierpnia 2004, pl.rec.fantastyka.sf-f
 4. Pisarz Konrad T. Lewandowski krytykuje blogerki książkowe: „aroganckie grafomanki i ich tupeciarski elektorat”. booklips.pl. [dostęp 2016-01-01].
 5. Konferencja naukowa Rozdroża kultury: Czy herezje są twórcze?, 31 maja 2012, Kraków

Linki zewnętrzne[edytuj]