Konstantin Fieoktistow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fieoktistow na radzieckim znaczku pocztowym z 1964 r.

Konstantin Pietrowicz Fieoktistow, ros. Константин Петрович Феоктистов (ur. 7 lutego 1926 w Woroneżu, zm. 21 listopada 2009 w Moskwie) – radziecki kosmonauta, Lotnik Kosmonauta ZSRR.

Był pierwszym radzieckim cywilem w przestrzeni kosmicznej, a także pierwszym i jedynym w historii ZSRR kosmonautą bezpartyjnym[1].

Podczas drugiej wojny światowej pełnił służbę w oddziale rozpoznawczym. W 1942 r. został ranny. Odznaczony orderem Czerwonej Gwiazdy. W 1943 zdał egzamin do Wyższej Szkoły Technicznej im. Baumana w Moskwie. Konstantin Fieoktistow był naukowcem, w 1949 r. ukończył studia i następnie pracował w różnych instytutach; placówkach naukowo-badawczych, uczestnicząc w projektowaniu radzieckich statków kosmicznych.

W 1955 roku otrzymał stopień kandydata nauk technicznych, a po odbyciu lotu w kosmos w 1964 r. tytuł doktora nauk technicznych.

W oddziale kosmonautów od 11 czerwca 1964 roku do 28 października 1987 roku. Zanim został kosmonautą pracował w biurze projektowym pod kierownictwem Siergieja Korolowa.

W przestrzeń kosmiczną udał się tylko raz, tworząc załogę pierwszego wieloosobowego lotu kosmicznego na pokładzie wielomiejscowego statku kosmicznego Woschod 1. Miało to miejsce w dniach 12–13 października 1964 roku. Dowódcą misji był Władimir Komarow. W jej skład wchodził również lekarz Boris Jegorow. Podczas lotu kosmonauci po raz pierwszy nie mieli na sobie skafandrów. Wyprawa trwała 24 godziny 17 minut i 3 sekundy.

16 lat później w 1980 roku miał szansę polecieć w kosmos po raz drugi w składzie załogo statku kosmicznego Sojuz T-3, ale ostatecznie został zastąpiony przez Giennadija Striekałowa.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]