Konstantin Nowosiołow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Konstantin Nowosiołow
Константин Сергеевич Новосёлов
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

23 sierpnia 1974
Niżny Tagił

Zawód, zajęcie

fizyk

Odznaczenia
Komandor Orderu Lwa Niderlandzkiego (Holandia) Odznaka Rycerza Kawalera (Wielka Brytania)
Strona internetowa

Konstantin Siergiejewicz Nowosiołow, ros. Константин Сергеевич Новосёлов (ur. 23 sierpnia 1974 w Niżnym Tagile) – rosyjski fizyk, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jego ojciec jest inżynierem, matka – nauczycielką. W 1990 i 1991 był uczestnikiem wszechzwiązkowych olimpiad: fizycznej i matematycznej. W 1991 po ukończeniu liceum rozpoczął studia w Moskiewskim Instytucie Fizyczno-Technicznym. Studia na tej uczelni, na wydziale elektroniki fizycznej i kwantowej, na kierunku mikroelektroniki ukończył z wyróżnieniem w 1997. Następnie przez dwa lata pracował w Czernogołowce w Instytucie problemów technologii mikroelektronicznych Rosyjskiej Akademii Nauk. Był doktorantem w tym instytucie.

W 1999 wyjechał do Holandii, gdzie został asystentem Andrieja Gejma na uniwersytecie w Nijmegen. W 2001 obaj uczeni przenieśli się na uniwersytet w Manchesterze. W 2004 obronił pracę doktorską. Zajmuje się badaniami w dziedzinie fizyki mezoskopowej oraz nanotechnologii. Laureat Nagrody Nobla w 2010 roku, zdobytej wraz z Gejmem za kluczowe eksperymenty z grafenem[1].

Mieszka w Manchesterze, ma podwójne obywatelstwo: rosyjskie i brytyjskie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Konstantin Novoselov - Facts. [w:] The Nobel Prize in Physics 2010 > Andre Geim, Konstantin Novoselov [on-line]. Nobel Media AB. [dostęp 2014-01-24]. (ang.)., autobiografia, Nobel Lecture Graphene: Materials in the Flatland

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]