Konstantin Nowosiołow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Konstantin Siergiejewicz Nowosiołow
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

23 sierpnia 1974
Niżny Tagił

Zawód, zajęcie

fizyk

Strona internetowa

Konstantin Siergiejewicz Nowosiołow, ros. Константин Сергеевич Новосёлов (ur. 23 sierpnia 1974 w Niżnym Tagile) – rosyjski fizyk, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jego ojciec jest inżynierem, matka – nauczycielką. W 1990 i 1991 był uczestnikiem wszechzwiązkowych olimpiad: fizycznej i matematycznej. W 1991 po ukończeniu liceum rozpoczął studia w Moskiewskim Instytucie Fizyczno-Technicznym. Studia na tej uczelni, na wydziale elektroniki fizycznej i kwantowej, na kierunku mikroelektroniki ukończył z wyróżnieniem w 1997. Następnie przez dwa lata pracował w Czernogołowce w Instytucie problemów technologii mikroelektronicznych Rosyjskiej Akademii Nauk. Był doktorantem w tym instytucie.

W 1999 wyjechał do Holandii, gdzie został asystentem Andrieja Gejma na uniwersytecie w Nijmegen. W 2001 obaj uczeni przenieśli się na uniwersytet w Manchesterze. W 2004 obronił pracę doktorską. Zajmuje się badaniami w dziedzinie fizyki mezoskopowej oraz nanotechnologii. Laureat Nagrody Nobla w 2010 roku, zdobytej wraz z Gejmem za kluczowe eksperymenty z grafenem[1].

Mieszka w Manchesterze, ma podwójne obywatelstwo: rosyjskie i brytyjskie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Konstantin Novoselov - Facts. [w:] The Nobel Prize in Physics 2010 > Andre Geim, Konstantin Novoselov [on-line]. Nobel Media AB. [dostęp 2014-01-24]. (ang.)., autobiografia, Nobel Lecture Graphene: Materials in the Flatland

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]