Konstantin Stanisławski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Konstantin Stanisławski
Ilustracja
Imię i nazwisko Konstantin Siergiejewicz Aleksiejew
Data i miejsce urodzenia 17 stycznia 1863
Moskwa
Data i miejsce śmierci 7 sierpnia 1938
Moskwa
Zawód reżyser teatralny
Współmałżonek Marija Lilina

Konstantin Siergiejewicz Stanisławski, właściwe nazwisko Aleksiejew, ros. Константин Сергеевич Станиславский (ur. 5 stycznia?/ 17 stycznia 1863 w Moskwie, zm. 7 sierpnia 1938 tamże) – rosyjski reżyser teatralny, aktor, wykładowca, twórca reżyserii, etyk teatru oraz Ludowy Artysta ZSRR[1]. Stanisławski był twórcą pierwszego systemu reguł gry aktorskiej.

Stanisławski o pracy na deskach scenicznych mówił: „Należy kochać Teatr w sobie, a nie siebie w Teatrze”.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Stanisławski urodził się w bogatej rodzinie kupieckiej w Moskwie. Aby nie narażać na szwank dobrego imienia nazwiska rodziny Aleksiejewów (zawód aktora nie był powodem do dumy) przybrał pseudonim artystyczny Stanisławski (zaczerpnięty od tancerki – Stanisławskiej).

Portret Stanisławskiego (rys. W. Sierow)

W 1888 roku był jednym z założycieli Moskiewskiego Towarzystwa Sztuki i Literatury. W 1898 roku razem z Władimirem Niemirowiczem-Danczenką napisał Manifest przyszłości teatru i założył Moskiewski Teatr Artystyczny (MChT), któremu poświęcił większość życia, i z którym jest do dziś kojarzony.

Zasadniczą wiedzę aktorską zdobył w okresie pracy w Małym Teatrze w Moskwie. Opierając się na tradycjach teatru rosyjskiego, w którym bardziej od przedstawienia liczyło się przeżywanie uczuć bohatera, stworzył system aktorskiego mistrzostwa, które stało się podstawą dla współczesnych aktorów, zarówno w Rosji, jak i za granicą.

Jeden z uczniów Stanisławskiego, Michaił Czechow, wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie spopularyzował metody gry aktorskiej swojego nauczyciela. Dzięki temu obecna szkoła aktorska założona przez Lee Strasberga, i nosząca jego imię, kształci aktorów według systemu Stanisławskiego.

Pierwszym przedstawieniem, opracowanym według tego systemu był Car Fiodor Iwanowicz Aleksieja Tołstoja. Dramat ten był politycznie podejrzany, ponieważ ukazywał cara słabego. W rolę cara wcielił się Iwan Moskwin.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Od 1889 roku Stanisławski był mężem Marii Liliny[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Станиславский Константин Сергеевич (ros.). W: Народные Артисты СССР. [on-line]. 2008. [dostęp 2014-03-26].
  2. Лилина, Мария Петровна (ros.). [dostęp 2018-10-01].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]