Konstanty Dalewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Konstanty Dalewski
Rodzina Dalewscy herbu Krucini
Data i miejsce urodzenia 1837
Kunkułka (powiat lidzki)
Data i miejsce śmierci 27 maja 1871
Paryż
Ojciec Dominik Antoni Dalewski
Matka Dominika z Narkiewiczów

Konstanty Dalewski herbu Krucini (ur. w 1837 w Kunkułce w powiecie lidzkim, rozstrzelany 27 maja 1871 w Paryżu) – polski uczestnik powstania styczniowego na Litwie, emigrant.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Uczył się w gimnazjum w Wilnie, został mierniczym. Po wybuchu powstania styczniowego walczył pod wodzą Zygmunta Sierakowskiego w bitwie pod Birżami. Po kilku kolejnych bitwach, dowodząc coraz mniejszymi oddziałami, został ciężko ranny w 1864 roku. Uszedł za granicę. Pracował w Sankt Gallen (Szwajcaria) w fabryce wyrobów żelaznych. Wyjechał do Paryża i zatrudnił się w księgarni Władysława Mickiewicza. W czasie Komuny Paryskiej walczył w szeregach 6. batalionu gwardii narodowej.

W wyniku oskarżenia o zamieszanie w strzelanie do wkraczającej armii został rozstrzelany w Ogrodzie Luksemburskim. Spoczywa na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera II-5-3/4/5)[1].

Grób Franciszka, Konstantego i Ksawery Dalewskich na cmentarzu Powązkowskim

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Ojciec Konstantego, Dominik Antoni Dalewski, był dwukrotnie żonaty. Córką Dominika z pierwszego małżeństwa była Apolonia Dalewska, późniejsza żona Zygmunta Sierakowskiego.

Konstanty Dalewski był synem Dominika i jego drugiej żony, Dominiki z Narkiewiczów. Był jednym z ośmiorga ich dzieci. Jego rodzeństwo z tego małżeństwa to:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Cmentarz Stare Powązki: DALEWSCY, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [online] [dostęp 2019-03-29].
  2. Konstanty Dalewski w Wielkiej genealogii Minakowskiego. [dostęp 2013-01-11].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Stanisław Kościałkowski: Dalewski Konstanty. W: Polski Słownik Biograficzny. T. 4: Chwalczewski Jerzy – Dąbrowski Ignacy. Kraków: Polska Akademia Umiejętności, 1938, s. 395–396.