Konstruktorzy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Konstruktorzy - fikcyjna rasa myślących maszyn z powieści Statki czasu Stephena Baxtera.

Konstruktorzy są potomkami ludzkości z alternatywnej wersji historii, w której ludzie trafiają do paleocenu i tam zakładają osadę. W wyniku gwałtownego rozwoju i zanieczyszczenia planety, Ziemia przestaje być zdatna do życia i zmienia się w zamarzniętą kulę. Jedynymi formami "życia" są inteligentne maszyny, które pozostały, gdy ludzie odlecieli w kosmos, pozostawiając za sobą Białą Ziemię.

Konstruktor z wyglądu przypomina małą piramidę, jego ciało składa się z malutkich "rzęsek", które cały czas przyłączają się i odłączają. Umysły Konstruktorów, niezależne od fizycznych ciał zlewają się w Morze Informacji. Dzięki zdolności do manipulacji nanorzęskami na poziomie subatomowym, Konstruktor zdolny jest do syntezy dowolnego przedmiotu o którym wiedzę posiada, wytwarza go wykorzystując materiał tworzący jego własne ciało. W podobny sposób może też dowolny obiekt przekształcić w nanorzęski, które tworzą jego fizyczną strukturę. Rzęski podróżują po całej powierzchni planety, przyłączając się i odłączając od poszczególnych osobników, wedle słów Nebogipfela kilku Konstruktorów może się zlać w jedno ciało bez możliwości rozróżnienia ich od siebie; w równie łatwy sposób mogą się też podzielić z powrotem.

Istnieje też specyficzny typ Konstruktorów, których rzęski zbudowane są z plattnerytu - ich ciała tworzą tytułowe Statki czasu, które zostały użyte w podróży do początków czasu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]