Konungs skuggsjá

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kongespeilet.jpg
Kongsspegelen.jpg

Konungs skuggsjá (pol. Lustro króla, łac. Speculum regale, bokmål Kongespeilet, nynorsk Kongsspegelen) – norweski tekst edukacyjny z roku ok. 1250[1] w języku staronordyjskim zajmujący się polityką i moralnością. Jego autorstwo jest przypisywane biskupowi Einarowi Gunnarssonowi Smjorbakowi[2].

Tekst ten był przeznaczony do nauczania przyszłego króla Norwegii Magnusa VI Prawodawcę przez ojca, króla Haakona IV Starego i ma formę dialogu między ojcem a synem. Jest to najstarszy zabytek literatury norweskiej i jednocześnie jeden z najważniejszych tekstów norweskiego średniowiecza[2].

Forma i treść[edytuj | edytuj kod]

Utwór składa się z 70 rozdziałów podzielonych na prolog i dwie główne części[3]. Druga dzieli się wewnętrznie na dwie sekwencje – w pierwszej akcja toczy się na dworze królewskim, druga w sądzie królewskim. Język użyty w utworze jest uczony i elegancki[2]. Utwór nie jest unikatowy w swej naturze: liczne „królewskie lustra” pojawiają się w wielu miejscach Europy, również w Szwecji pojawił się ok. 1330 utwór Konungastyrelsen[2].

Treścią są porady praktyczne i nauki moralne odnośnie różnych dziedzin życia: handlu, władzy, rycerstwa, wiary[4], strategii i taktyki. Przybiera to formę porady:

Quote-alpha.png
Kupiec musi często wystawić swoje życie na ryzyko. Wtedy gdy jest na morzu, gdy jest w pogańskich krajach i prawie cały czas gdy znajduje się wśród obcych narodów. Dlatego kupiec musi zawsze zachowywać się dobrze, gdziekolwiek go rzuci los[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Gold Scales Site Portal The King’s Mirror: Selections. [dostęp 2011-10-30].
  2. a b c d Kongespeilet (norw.). [dostęp 2011-10-30].
  3. The King’s Mirror. [dostęp 2011-10-30].
  4. Elizabeth Rasmussen: Translation in Medieval and Reformation Norway: A History of Stories or the Story of History. [dostęp 2011-10-30].
  5. The activities and habits of the merchant. [dostęp 2011-10-30].