Konwój (film 1978)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Konwój
Convoy
Gatunek akcja, sensacja
Rok produkcji 1978
Data premiery Ziemia 28 czerwca 1978
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
 Wielka Brytania
Język angielski
Czas trwania 106 min
Reżyseria Sam Peckinpah
Scenariusz Bill L. Norton
Główne role Kris Kristofferson
Ali MacGraw
Ernest Borgnine
Burt Young
Muzyka Chip Davis
Zdjęcia Harry Stradling Jr.
Scenografia Fernando Carrere
Montaż Garth Craven
John Wright
Produkcja Robert M. Sherman
Wytwórnia EMI Films
Dystrybucja United Artists
Budżet 12 mln dolarów

Konwój (ang. Convoy) – amerykański sensacyjny film drogi z 1978 roku w reżyserii Sama Peckinpaha.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Kierowca ciężarówki Martin Penwald, zwany Gumowym Kaczorem (ang. Rubber Duck), popada w konflikt z szeryfem Lylem Wallace’em. Rozpoczyna ucieczkę, do której dołączają kolejni kierowcy powiadamiani przez CB-radio, tworząc tytułowy konwój.

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Inspiracją do nakręcenia filmu była piosenka countryConvoy z 1975 C.W. McCalla i Chipa Davisa. Jego produkcję rozpoczęto w 1977, kiedy CB radia przeżywały w USA szczyt popularności. Prawie wszystkie zdjęcia zrealizowano w Nowym Meksyku na południu Stanów Zjednoczonych[1].

Słynna scena na moście, gdzie wybucha ostrzeliwana przez Gwardię Narodową ciężarówka Kaczora, została nakręcona w Needles w Kalifornii nad rzeką Kolorado. Nad bezpieczeństwem tych scen czuwała straż pożarna z Needles.

Kopia figurki z ciężarówki Gumowego Kaczora

W czasie realizacji zdjęć reżyser Sam Peckinpah zmagał się z alkoholizmem i uzależnieniem od narkotyków. Jego cztery poprzednie filmy, Krzyż Żelazny (1977), Elita zabójców (1975), Dajcie mi głowę Alfredo Garcii (1974) i Pat Garrett i Billy Kid (1973) nie odniosły zbyt wielkich sukcesów kasowych, dlatego reżyser potrzebował przeboju. Niezadowolony ze scenariusza napisanego przez B.W.L. Nortona, próbował zachęcić aktorów do jego przerobienia i improwizacji dialogów. Później usiłował nadać filmowi nowy wymiar, dodając parę czarnych aktorów jako członków konwoju. Kłopoty zdrowotne Peckinpaha dodatkowo utrudniały produkcję, więc na drugiego reżysera wyznaczono jego przyjaciela i aktora Jamesa Coburna, który nakręcił większą część filmu.

Zdjęcia zakończyły się 11 dni po wyznaczonym terminie, a koszt filmu wyniósł 12 milionów dolarów, czyli dwa razy więcej niż pierwotnie zakładano. Niespodziewanie Konwój przyniósł 45 milionów dolarów zysku i był najbardziej dochodowym filmem w karierze Peckinpaha[2]. Reputacja reżysera została poważnie nadszarpnięta przez pogłoski o jego nałogach. W 1983 nakręcił jeszcze Weekend Ostermana, a rok później zmarł.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Marian B. Michalik: Kronika filmu. Wyd. I. Warszawa: Wydawnictwo Kronika, 1995, s. 448-449. ISBN 83-86079-03-7.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]