Konwencja o zwalczaniu nielegalnego obrotu środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Konwencja Narodów Zjednoczonych o zwalczaniu nielegalnego obrotu środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi z 1988 roku[1] - umowa międzynarodowa ONZ, której celem jest ograniczenie dostępu do prekursorów (materiałów wyjściowych) niezbędnych do nielegalnej produkcji substancji psychoaktywnych objętych Jednolitą konwencją o środkach odurzających lub Konwencją o substancjach psychotropowych, a ponadto zwalczanie przemytu narkotyków i prania brudnych pieniędzy pochodzących z handlu narkotykami.

Stronami jest 189 państw[2]. Zgodnie z artykułem 34 depozytariuszem jest Sekretarz Generalny ONZ.

Środki objęte kontrolą klasyfikuje w dwóch tabelach. Pierwsza z nich zawiera substancje, które mogą z dużym prawdopodobieństwem posłużyć do produkcji nielegalnych substancji, a druga z nich zawiera takie substancje, które są często stosowane do produkcji innych chemikaliów. Wykazy są dostępne na "czerwonej liście" Międzynarodowego Organu Kontroli Środków Odurzających (International Narcotics Control Board)[3].

W Polsce zamiast tabel z tej konwencji obowiązują kategorie prekursorów według prawa Unii Europejskiej, które jednak pokrywają się co do listy substancji (ale nie kategoryzacji) z tabelami Konwencji.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Inne konwencje międzynarodowe:

Ustawodawstwo polskie: