Konwencja z Montreux

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Cieśniny tureckie: Dardanele na południowym zachodzie, Bosfor na północnym wschodzie, Morze Marmara pośrodku

Konwencja z Montreux − porozumienie regulujące prawo morza w cieśninach czarnomorskich (Bosfor i Dardanele). Została podpisana 20 lipca 1936 roku w Montreux. Postanowienia konwencji obowiązują do czasów obecnych.

Postanowienia:

  • Statki: swoboda przepływu i żeglugi na czas neutralności Turcji, w razie stanu wojny zakaz dla statków nieprzyjaciela;
  • okręty wojenne: swobodny przepływ dla lekkich okrętów nawodnych i okrętów pomocniczych, pod warunkiem uprzedzenia na 8 do 15 dni przed przepływem; ograniczenia dla większych jednostek państw nieczarnomorskich, w razie przystąpienia Turcji do wojny - przepływ floty wojennej uzależniony od uznania władz tureckich.

Postanowienia te anulowały postanowienia konferencji w Lozannie z 1923 roku, które zdemilitaryzowały cieśniny czarnomorskie oraz zezwalały na swobodny przepływ przez nie okrętów handlowych i wojennych wszystkich państw. Postanowieniom konferencji w Lozannie przez cały czas ich obowiązywania sprzeciwiała się Turcja, która uważa cieśniny czarnomorskie za swoje wody wewnętrzne. Pod wrażeniem rewizji traktatu wersalskiego przez Niemcy Turcja wzmogła swój nacisk w tej sprawie na państwa zachodnie, a te, w związku z przyłączeniem się Turcji do sankcji nałożonych na Włochy po agresji na Abisynię, wyraziły zgodę na tureckie propozycje.