Konwertorowanie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Schemat gruszki Bessemera
XIX-wieczna gruszka Bessemera
Gruszka Bessemera w hucie, rok 1941

Konwertorowanie (świeżenie) – technologia usuwania niechcianych domieszek z ciekłego metalu poprzez jego selektywne utlenianie.

Najczęściej stosowane jest przy otrzymywaniu stali oraz miedzi. Przy konwertorowaniu surówki hutniczej utleniany jest węgiel.

W przypadku miedzi proces jest bardziej skomplikowany i różni się przebiegiem w zależności od materiału wsadowego (kamień miedziowy lub miedź czarna). Najbardziej rozpowszechnione jest dwustopniowe konwertorowanie kamienia miedziowego. W pierwszej fazie utleniony zostaje siarczek żelaza. W następnym etapie utleniany jest siarczek miedzi. Produktem jest miedź konwertorowa (miedź blister), nienadająca się do zastosowania w przemyśle. Z tego względu przeprowadzana jest rafinacja ogniowa, a następnie elektrorafinacja.

Konwertorowanie można stosować w przypadku, gdy produkty utleniania tworzą fazę gazową a składniki stopu znacznie różnią się wartościami powinowactwa chemicznego do tlenu.

Pierwszym przemysłowym konwertorem do produkcji stali była gruszka Bessemera, którą przedstawił w roku 1856 Henry Bessemer.

Zobacz też[edytuj]