Kool Herc

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kool Herc
Ilustracja
Kool Herc, 2009
Imię i nazwisko Clive Campbell
Data urodzenia 16 kwietnia 1955
Instrumenty Turntablizm
Gatunki hip-hop
Zawód muzyk, producent, DJ
Aktywność od 1967
Strona internetowa

Kool Herc, właściwie Clive Campbell (ur 16 kwietnia 1955 r.) – jamajsko-amerykański muzyk i producent, ogólnie uznawany za pioniera muzyki hip-hop lat 70. XX wieku.

Twórca DJ'ingu break-beatowego, gdzie breaki z utworów funkowych – będące najbardziej tanecznymi częściami, często z towarzyszeniem perkusji były wyodrębniane i powtarzane na potrzeby całonocnych imprez tanecznych. Późniejsi didżeje, tacy jak Grandmaster Flash, uszlachetniali i rozwijali użycie breakbeatów, włączając cięcie.

Jest również dobrze znany ze swojego soundsystemu, z którym nawet lepsi didżeje nie mogli rywalizować. Herc – od Herca z kreskówki Hanny-Barbery, pierwotne imię było Kool Herc and the Herculoids – pierwszy użył nagrań reggae i nawijał do muzyki jak jamajscy artyści U-Roy i I-Roy. Jednak zaczął używać funkowych nagrań, co spowodowane było powszechnymi pretensjami[styl do poprawy]. Kool Herc i jego ekipa MC's The Herculoids zaczęła ruch, który (ang.) "...recycled the creativity of black American jive jocks back into the USA". Relacje pomiędzy hip-hopem i reggae stały się ponownie ważniejsze dzięki artystom reggae i rapperom współpracującym ze sobą, od Yellowmana i Afrika Bambaataa'y po KRS-One'a i Shabba Ranks'a. Hip-hop i reggae wciąż oddziałują na siebie w obie strony.