Przejdź do zawartości

Kopalnia Węgla Kamiennego Bobrek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kopalnia Węgla Kamiennego Bobrek
Ilustracja
Kopalnia Bobrek, wieże wyciągowe szybów Bolesław i Józef (2019)
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Siedziba

Bytom

Adres

ul. Konstytucji 76

Data powstania

1922

Data likwidacji

2005 (konsolidacja z KWK Centrum)

Położenie na mapie Bytomia
Mapa konturowa Bytomia, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kopalnia Węgla Kamiennego Bobrek”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kopalnia Węgla Kamiennego Bobrek”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kopalnia Węgla Kamiennego Bobrek”
Ziemia50°20′45,1″N 18°52′40,6″E/50,345861 18,877944

Kopalnia Węgla Kamiennego Bobrekkopalnia węgla kamiennego w Bytomiu, działająca pod taką nazwą od 1922[1] do 2005 roku[2], następnie stanowiła część kopalni Bobrek-Centrum, od grudnia 2015 roku stanowi ruch Bobrek kopalni Bobrek-Piekary.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Początek kopalni wiązał się z podziałem pola górniczego konsorcjum Paulus-Hohenzollern między kopalnię Hohenzollern (późniejsza KWK Szombierki) i kopalnię Gräfin Johanna[3]. W 1907 roku rozpoczęto prace przy głębieniu szybów Gräfin Johanna (późniejszy Józef) i Reichsgraf Hans Ulrich (późniejszy Bolesław)[3] zakończone w 1911 roku[4].

Później zgłębiono szyby wentylacyjne Berve (późniejsza Barbara) i Stephan (późniejszy Stanisław)[5].

Kopalnia Gräfin Johanna, wcześniej stanowiąca część skonsolidowanej kopalni Paulus-Hohenzollern usamodzielniła się w 1922 roku. Przejęła szyby wydobywcze Gräfin Johanna i Reichsgraf Hans Ulrich. Należała do koncernu Schaffgotschów (Graflich Schaffgotschsche Werke G.m.b.H. przemianowanej później na Schaffgotsch Bergwerksgesellschaft m.b. H.)[6].

Na początku okresu międzywojennego kopalnia osiągnęła najwyższy poziom wydobycia węgla na Górnym Śląsku[5].

Ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na węgiel po podziale Górnego Śląska w 1922 roku, rozbudowano sortownię, sieć torowisk, zwiększono liczbę urządzeń załadowczych i wyładowczych[5].

W 1936 roku ukończono budowę najnowocześniejszej płuczki w regionie[5].

Praca dołowa ulegała stopniowej mechanizacji, w 1938 roku wprowadzono przenośnik zgrzebłowy Johanna[5].

Po 1939 roku połączono kopalnię Gräfin Johanna z ukończoną w 1938 kopalnią Berve[1], która powstała z przekształcenia szybu wentylacyjnego w wydobywczy dzięki instalacji skipu[5].

W czasie II wojny światowej wskutek poboru pracowników kopalni do wojska oraz przemieszczania się ludności na wschód Górnego Śląska postanowiono zatrudniać osoby z zagranicy w celu utrzymania wysokiego poziomu wydobycia węgla[5]. Około 1942/1943 roku struktura narodowościowa pracowników przedstawiała się następująco[5]:

  1. Polacy: 409 (21,5%)
  2. obywatele Generalnej Guberni: 72 (3,78%)
  3. Ukraińcy: 368 (19,3%)
  4. Ukraińcy: 1 (0,05%)
  5. Francuzi: 1 (0,05%)
  6. Kreteńczycy: 1 (0,05%)
  7. robotnicy ze wschodu: 60 (3,15%)
  8. bezpaństwowi: 7 (0,37%)
  9. rosyjscy jeńcy wojenni: 635 (33,3%)
  10. Serbowie – jeńcy wojenni: 256 (13,4%)
  11. angielscy jeńcy wojenni: 96 (5,04%)

W kwietniu 1938 roku koncern zakończył budowę nowej kopalni Berve w Bobrku, którą po 1939 roku połączono z kopalnią Gräfin Johanna[1]. Przebudowa wiązała się z potrzebą zaopatrywania koksowni w Odertal (późniejsza Koksownia Zdzieszowice) w węgiel koksujący, który był dostępny w pokładzie Pochhammer (510).

Szyb wentylacyjny Zbigniew i dyfuzor wentylatora (2013)
Most podsadzkowy przy szybie Zbigniew (2019)

Po II wojnie światowej kopalnia została znacjonalizowana, a nazwę zmieniono na Bobrek. W latach 1945–1957 kopalnia należała do Rudzkiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego[1].

Przy kopalni w latach 40. XX wieku, od sierpnia 1945 roku działał obóz pracy przymusowej. Składał się z 6 baraków[7].

Od 1 kwietnia 1957 roku kopalnia należała do Bytomskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego[1].

Kopalnia w 2018 roku

W 2005 roku kopalnia Bobrek została połączona z bytomską kopalnią Centrum tworząc kopalnię Bobrek-Centrum[2]. Kopalnia Bobrek-Centrum została połączona z kopalnią Piekary 15 grudnia 2015 roku, utworzono w ten sposób kopalnię Bobrek-Piekary, a dawna kopalnia Bobrek stała się ruchem Bobrek tegoż zakładu[8].

W dniu 30 grudnia 2025 roku wyjechała ostatnia tona węgla co symbolicznie zakończyło wydobycie i rozpoczęło proces całkowitej likwidacji kopalni[9].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e Jaros 1984 ↓, s. 31.
  2. a b Madeja 2015 ↓.
  3. a b Burczyk 1991 ↓, s. 90.
  4. Jaros 1984 ↓, s. 30.
  5. a b c d e f g h Burczyk 1991 ↓, s. 91.
  6. Jaros 1984 ↓, s. 30-31.
  7. Miroszewski 2009 ↓.
  8. Makarska 2016 ↓.
  9. Bytom – Koniec górnictwa w mieście: ostatnia tona węgla wyjechała na powierzchnię – Związek Miast Polskich [online], miasta.pl, 2 stycznia 2026 [dostęp 2026-03-15] (pol.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]