Kopiec (Gorce)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kopiec
Ilustracja
Widok z Ochotnicy Dolnej na Kopiec
Państwo  Polska
Pasmo Gorce, Karpaty
Wysokość ok. 820 m n.p.m.
Położenie na mapie Gorców, Pienin, Beskidu Sądeckiego
Mapa lokalizacyjna Gorców, Pienin, Beskidu Sądeckiego
Kopiec
Kopiec
Ziemia49°32′19,8″N 20°20′21,5″E/49,538833 20,339306

Kopiec (ok. 820 m) – szczyt w Gorcach, znajdujący się w długim, wschodnim grzbiecie Gorca, który poprzez Wierch Lelonek, przełęcz Wierch Młynne, Żdżar, Działek, Goły Wierch, Kopiec, Twarogi, Koziarnię i Wietrznice ciągnie się aż do Dunajca. Grzbietem tym biegnie dział wodny między rzekami Ochotnica i Kamienica. Od szczytu Kopca w południowym kierunku, do doliny Ochotnicy opada grzbiet oddzielający dolinki dwóch niewielkich potoków. Z północnych stoków Kopca natomiast spływa jeden ze źródłowych cieków Górkowego Potoku znajdującego się w zlewni Kamienicy[1].

Kopiec znajduje się w miejscowości Ochotnica Dolna. Jest porośnięty lasem. Niewielka i zarastająca polanka znajduje się na jego północnych stokach, bezleśne są też podnóża południowe w dolinie Ochotnicy. Pola uprawne tej miejscowości wciskają się też wysoko dolinka jednego z potoków opływających grzbiet Kopca[1].

W 2015 r. gmina Ochotnica Dolna w ramach szerszego programy budowy wież widokowych i tras rowerowych wykonała i oznakowała nowe szlaki turystyki rowerowej i narciarskiej[2].

szlak rowerowy niebieskiszlak narciarski czarny Tylmanowa (Rzeka) – BucioryTwarogi – Kopiec – Goły WierchDziałek – Zdżar – przełęcz Wierch MłynneWierch LelonekTokarkaGorc Młynieński
szlak rowerowy niebieski Ochotnica Dolna (Brysiówki) – Buciory

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2015-10-12].
  2. Gmina Ochotnica Dolna. [dostęp 2015-11-10].