Kopoc

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kopoc - lokalna nazwa doliny nieckowatej o charakterze rozłogu, zlokalizowana jest w Nidku.

Rolnicze zagospodarowanie stoków doliny

Dolina powstała w utworach lessowych i lessopodobnych powstałych podczas plejstocenu (zlodowacenie południowopolskie) które przykrywają żwiry mioceńskie wypełniające zapadlisko przedkarpackie[1]. Rozłóg charakteryzuje się płytką oraz szeroką rzeźbą, stoki są słabo nachylone, jest to forma charakterystyczna dla obszarów podgórskich (Podgórze Wilamowickie)[2]. Utwory tworzące stoki są słabo przepuszczalne[3], dolina odwadniana jest przez niewielki potok który sporadycznie zanika w lecie na skutek zwiększonego parowania[4]. Potok płynący w dnie doliny jest dopływem Włosienia będącego dopływem Wieprzówki, w okolicach koryt cieków wytworzyły się młodsze (holoceńskie) osady aluwialne[5]. Dominującym procesem geomorfologicznym wpływającym na kształt doliny jest spłukiwanie[6]. Najwyższe partie stoków położone są około 15 - 20 metrów od dna doliny[7].

Dno doliny sięga czwartorzędowego poziomu wodonośnego wód podziemnych, ich jakość jest średnia, woda wymaga prostego uzdatniania[8].

Zbocza użytkowane są rolniczo, głównymi uprawami jest rzepak oraz jęczmień. Gleby tworzące dolinę należą do pszennego oraz zbożowo-pastewnego mocnego kompleksu glebowo-rolniczego[9].

Średnia temperatura wynosi około 8 °C[10]. Topografia terenu wpływa na mikroklimat, na skutek podmuchów wiatru najmniejsza suma opadów występuje na wierzchowinach doliny i rośnie aż do jej dna. Pokrywa śnieżna zalega dłużej na stokach eksponowanych na północ. Lokalne różnice w rozkładzie temperatury szczególnie widoczne są nocą, gdy cięższe chłodne powietrze spływa w dół doliny[11].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Strategia Rozwoju Gminy Wieprz na lata 2015 - 2022.
 2. Piotr Migoń, Geomorfologia, wyd. Wyd. 1, dodr. 2, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009, ISBN 978-83-01-15979-5, OCLC 751407897 [dostęp 2020-10-17].
 3. Mapa Hydrograficzna Polski.
 4. Zbigniew Szwejkowski, Podstawy Agrometeorologii.
 5. Mapa Geologiczna z utworami kenozoiku.
 6. Strategia Rozwoju Gminy Wieprz na lata 2015 - 2022.
 7. Mapa Topograficzna.
 8. Mapa Hydrogeologiczna; arkusz Wadowice.
 9. Mapa glebowo-rolnicza.
 10. Strategia Rozwoju Gminy Wieprz na lata 2015 - 2022.
 11. Zbigniew Szwejkowski, Podstawy Agrometeorologii.