Koptowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Krzyż koptyjski z koptyjskim napisem Jezus Chrystus Syn Boga

Koptowie (arab. أقباط Akbat) – ogólne określenie wiernych Kościołów koptyjskich: ortodoksyjnego Kościoła koptyjskiego i Kościoła katolickiego obrządku koptyjskiego. Słowo Kopt pochodzi od arabskiego słowa qibt będącego zmodyfikowaną i skróconą wersją greckiego aigyptos, bez pierwszej i ostatniej sylaby. Koptyjski to język rdzennych mieszkańców Egiptu, język faraonów, zapisywany niegdyś hieroglifami, a od III w n.e. - alfabetem greckim. Obecnie grupa liczy około 11,2 mln wiernych Kościoła ortodoksyjnego (głównie w Egipcie, duża część w diasporze w Europie Zachodniej i w Ameryce Północnej, niewielka liczba w pozostałych krajach Lewantu) i około 210 tys. wiernych Kościoła koptyjsko-katolickiego (wyłącznie w Egipcie).

Koptyjscy mnisi, ok. 1905
Flaga koptów

Koptowie używają języka arabskiego (jednak językiem liturgicznym do dziś jest koptyjski egipski), choć nie pochodzą od Arabów – są potomkami rdzennych mieszkańców Egiptu, zamieszkujących ten kraj jeszcze przed muzułmańskim podbojem. Od całkowitej asymilacji uchronił koptów system władzy publicznej imperium osmańskiego, w którym rządzili się własnymi prawami jako odrębna grupa wyznaniowa [tzw. millet]. Od czasów pojawienia się w Egipcie fundamentalistów muzułmańskich koptowie podlegają prześladowaniom, których szczyt, jak się wydaje, przypadał na lata 70. XX wieku.

Niekiedy mianem koptów określa się również wiernych ortodoksyjnych Kościołów Etiopii i Erytrei. Nie używa się natomiast tego określenia wobec zamieszkałych w Egipcie wiernych prawosławnego patriarchatu aleksandryjskiego.

Koptów w Egipcie można rozpoznać po tym, że na przedramieniu mają wytatuowany krzyż.

W Polsce nabożeństwa koptyjskie są odprawiane średnio raz w miesiącu w sobotę o godzinie 8 w prawosławnej kaplicy św. Męczennika Archimandryty Grzegorza w Warszawie przy ul. Lelechowskej 5.

Zobacz też[edytuj]

Bibliografia[edytuj]