Koptyjska katedra św. Marka w Aleksandrii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Koptyjska katedra św. Marka
w Aleksandrii
‏الكاتدرائية المرقسية بالأسكندرية‎
katedra
Ilustracja
Fasada katedry
Państwo  Egipt
Miejscowość Aleksandria
Wyznanie orientalne prawosławne
Kościół koptyjski
Archidiecezja Archidiecezja Aleksandrii
Wezwanie św. Marek
Położenie na mapie Egiptu
Mapa lokalizacyjna Egiptu
Koptyjska katedra św. Marka w Aleksandrii
Koptyjska katedra św. Marka
w Aleksandrii
Ziemia31°15′36,4″N 30°00′41,0″E/31,260111 30,011389
Strona internetowa
Wnętrze katedry

Koptyjska katedra św. Marka w Aleksandrii – historyczna siedziba patriarchy Aleksandrii, zwierzchnika Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego. Aktualnym patriarchą jest sprawujący swój urząd od 2012 Tawadros II, 118. następca św. Marka[1].

Początki[edytuj | edytuj kod]

Według tradycji, zarówno wschodniej jak i zachodniej, katedra stoi na miejscu kościoła założonego przez św. Marka Ewangelistę[2].

Najwcześniejsza chrześcijańska tradycja łączyła osobę św. Marka, autora drugiej Ewangelii, z Aleksandrią. Koptyjscy chrześcijanie wierzą, iż św. Marek przybył do Aleksandrii ok. 60 roku i przebywał tu ok. 7 lat. W czasie swego pobytu w Aleksandrii nawrócił on wielu na chrześcijaństwo i dokonał licznych cudów. Jest uważany za założyciela kościoła w Aleksandrii i pierwszego biskupstwa w tym mieście. Zgodnie z tradycją św. Marek został aresztowany w 68 roku podczas uroczystości ku czci Serapisa. Poniósł śmierć męczeńską poprzez wleczenie po ulicach[3]. Został pochowany pod kościołem, który założył.

Relikwie św. Marka[edytuj | edytuj kod]

W roku 828 Wenecjanie wykradli z kościoła aleksandryjskiego szczątki św. Marka aby złożyć je w grobowcu w nowo wybudowanym kościele św. Marka w Wenecji. Jednak głowa świętego pozostała w Aleksandrii a każdy nowo mianowany patriarcha Aleksandrii rozpoczynał obejmowanie swego urzędu od wzięcia głowy i zmiany spowijającego ją całunu.

Na przestrzeni stuleci głowa św. Marka była przemieszczana wiele razy i zaginęła na ok. 250 lat. W roku 1968, za panowania patriarchy Cyryla VI, niektóre fragmenty relikwii z ciała św. Marka powróciły jednak z Rzymu do Aleksandrii.

Obecna katedra św. Marka jest dziełem współczesnym, ale zgodnie z tradycją stoi w miejscu, gdzie znajdował się kościół założony przez św. Marka[4].

Chronologia[edytuj | edytuj kod]

 • 311 – kiedy przed swą męczeńską śmiercią patriarcha Piotr I Aleksandryjski odmawiał ostatnią modlitwę na grobem św. Marka, kościół był wówczas niewielką kaplicą na wschodnim wybrzeżu. Przechowywane w nim były ciała św. Marka i kilku jego świętych następców.
 • 321 – za rządów następcy Piotra I, patriarchy Achillasa kościół został rozbudowany.
 • 641 – kościół został zrujnowany przez najeźdźców arabskich.
 • 680 – patriarcha Jan III Aleksandryjski odbudował kościół.
 • 828 – ciało św. Marka zostało wykradzione przez włoskich żeglarzy i zabrane z Aleksandrii do Wenecji. Głowa św. Marka pozostała w Aleksandrii.
 • 1219 – kościół został zniszczony podczas wypraw krzyżowych, po czym odbudowano go.
 • 1547 – Podróżnik Pierre Belon poinformował o odnalezieniu kościoła.
 • lipiec 1798 – podczas francuskiej inwazji na Aleksandrię kościół został zniszczony.
 • 1819 – za rządów Mohammeda Alego Paszy patriarcha Piotr VII Aleksandryjski odbudował kościół i udostępnił go wiernym.
 • 1870 – Za rządów patriarchy Demetriosa II Aleksandryjskiego odrestaurowano kościół (nadzór sprawował biskup Marcos z El Behiry).
 • W latach 1950 – 1952, za rządów patriarchy Józefa II, rozebrano kościół i w jego miejsce zbudowano z żelbetu nowy, większy, w typie bazyliki. W fasadzie przed portalem umieszczono sześć marmurowych filarów. Ikonostas pocięto precyzyjnie na 6 części, ponumerowano je, po czym pieczołowicie złożono razem na pierwotnym miejscu. Dwie wieże kościelne nie zostały rozebrane lecz wzmocniono je betonem i ozdobiono koptyjskimi płaskorzeźbami. W wieżach zawieszono dwa nowe dzwony, dostarczone z Włoch.
 • W latach 1985 – 1990 rozbudowano kościół od strony zachodniej zachowując jego pierwotny styl. Do nowej fasady przeniesiono również 6 filarów. Obie wieże pozostały na swoich dawnych miejscach. Dzięki rozbudowie powierzchnia kościoła zwiększyła się dwukrotnie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Encyclopedia Coptica: The Christian Coptic Orthodox Church Of Egypt (ang.). [dostęp 2011-04-29].
 2. New Advent.org: The Church of Alexandria (ang.). [dostęp 2011-04-29].
 3. Tasbeha.org: The Beholder Of God Mark The Evangelist Saint And Martyr By H.H. Pope Shenouda III (ang.). [dostęp 2011-04-29].
 4. Sacred Destinations: St. Mark's Coptic Cathedral, Alexandria (ang.). [dostęp 2011-04-29].