Kordian Tarasiewicz
Kordian Tarasiewicz (ur. 19 listopada 1910 w Warszawie, zm. 16 grudnia 2013) – polski przedsiębiorca.
Spis treści
Życiorys[edytuj | edytuj kod]
W latach 1920-1929 uczył się w Szkole Ziemi Mazowieckiej, następnie studiował w Szkole Głównej Handlowej.
Od roku 1930 pracował w rodzinnej spółce Pluton, którą założył jego dziadek – Tadeusz Tarasiewicz. W 1934 został następcą dyrektora przedsiębiorstwa. W 1939 przedsiębiorstwo miało 31 sklepów mieszczących się w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Lwowie, Gdyni i Lublinie. W 1939 roku Kordian Tarasiewicz został członkiem zarządu Zrzeszenia Importerów Kawy i Herbaty RP.
Spółka Pluton ucierpiała wskutek wybuchu wojny. Okupanci niemieccy zabronili sprzedaży kawy. Aby przetrwać, przedsiębiorstwo założyło kawiarnię „Fregata” przy ul. Mazowieckiej. Po wojnie Tarasiewicz objął zarząd nad Palarnią Kawy we Wrzeszczu. W 1950 spółka Pluton została doprowadzona przez komunistyczne władze do ogłoszenia upadłości.
W latach powojennych Tarasiewicz pełnił wiele funkcji zawodowych. Przez wiele lat był dyrektorem CWU „Libella”, która finansowała ruch „Znak” oraz Klub Inteligencji Katolickiej. Był także prezesem Ogólnopolskiego Związku Hurtowników Spożywczych, członkiem zarządu Zrzeszenia Importerów i Eksporterów RP, prezesem Izby Przemysłowo-Handlowej w Warszawie.
Syn aktora Michała Tarasiewicza. Od 1933 był żonaty z Marią Panasewicz. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski[1].
Publikacje[edytuj | edytuj kod]
- Cały wiek w Warszawie VEDA 2005
- „Przygody z kawą i herbatą” VEDA 2001
- Opowieści tenisowe z myszką
- Z historii tenisa w Polsce
Przypisy[edytuj | edytuj kod]
- ↑ Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17 grudnia 2013 r. o nadaniu orderu (M.P. z 2014 r. Nr 0, poz. 557).