Korektor pisowni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Typowe okno korektora pisowni

Korektor pisowni, moduł sprawdzania pisowni (ang. spell‑checker) – program lub moduł programu odpowiedzialny za samoczynne sprawdzanie ortografii w danym tekście[1], niekiedy również interpunkcji i aspektów stylu[2]. Stanowi typowy element procesorów tekstu, takich jak Microsoft Word[1], ale bywa obecny jako moduł w słownikach elektronicznych i wyszukiwarkach internetowych.

W przypadku języka angielskiego mechanizm sprawdzania pisowni funkcjonuje w oparciu o bogaty słownik, który jest dopełniany przez zasób reguł pozwalających wykrywać błędne formy[1]. W przypadku języków o bogatej morfologii wykorzystuje się analizator morfologiczny, wyposażony w inwentarz rdzeni językowych i zasad opisujących fleksyjną warstwę języka[1]. Stosunkowo niedawno pojawiły się mechanizmy sprawdzania pisowni stosujące metody statystyczne[1].

Korektor pisowni działa na zasadzie rozpatrywania każdej formy wyrazowej z osobna. Niegramatyczne połączenie wyrazowe „inteligentna uczeń” nie zostanie rozpoznane jako błędne, gdyż obydwa słowa składające się na związek istnieją w systemie językowym. Na rynku istnieją jednak korektory gramatyczne, umożliwiające identyfikację tego typu omyłek[1]. Kolejnym ograniczeniem typowego korektora pisowni jest nierozpoznawanie części nazw własnych, skrótów – użytkownik musi dodać te elementy samodzielnie[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Karel Pala, PRAVOPISNÝ KOREKTOR [w:] Petr Karlík, Marek Nekula, Jana Pleskalová (red.), Nový encyklopedický slovník češtiny, 2017 (cz.).
  • İsmayıl Calallı, İnformatika terminlərinin izahlı lüğəti, “Bakı” nəşriyyatı, 2017 (azer.).