Korona cesarzowej Eugenii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Korona cesarzowej Eugenii

Korona cesarzowej Eugenii, Orla korona - korona cesarska wykonana w 1855 roku dla cesarzowej Eugenii, żony Napoleona III

Historia[edytuj | edytuj kod]

Koronę wykonał francuski jubiler Gabriel Lemonnier, który otrzymał zlecenie na jej zrobienie od Napoleona III. Insygnium to wzorowane jest na Orlej koronie, która powstała w tym samym czasie dla cesarza Francuzów.

W 1870 roku po proklamowaniu we Francji republiki korona cesarzowej Eugenii uniknęła zniszczenia, które spotkało koronę Napoleona III. Powstała bowiem z prywatnych funduszy pary cesarskiej i rząd nie przekazał jej na przetopienie.

Po śmierci cesarzowej Eugenii jej korona do lat 80. XX wieku znajdowała się w rękach prywatnych. Obecnie przechowywana jest w Galerii Apollina w Luwrze w Paryżu.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Korona cesarzowej Eugenii złożona jest z zamykających ją palmetów wysadzanych brylantami oraz rozmieszczonych z nimi na przemian złotych orłów cesarskich. Orły mają skrzydła wzniesione do góry. Na szczycie korony osadzony jest złoty glob wysadzany diamentami i szmaragdami. Całość wieńczy diamentowy krzyż.

W obręczy korony znajdują się kilka dużych szmaragdów i diamentów oraz dwa szeregi mniejszych diamentów, które opasają na około dolna część insygnium.

W koronie znajduje się łącznie 2480 diamentów i 56 szmaragdów.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]