Koronka klockowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Na zdjęciu widać 24 nawleczone klocki - drewniane wałeczki, szersze na dole, a węższe o góry. Wąskie części klocków owinięte są nićmi biegnącymi ku widocznej na dalszym planie, częściowo wykonanej koronki, przypiętej do wypchanej poduszki w kształcie wałka. Obok leży fragment ukończonej już koronki o tym samym wzorze.
Tworzenie koronki klockowej. Eksponat z Muzeum Sióstr Urszulanek w Quebecu.
Ivana Marková objaśnia technikę powstawania koronek słowackich.
Zdjęcie - zbliżenie na fragment koronki. Wzór to tzw. pajączki - elementy o kształcie łezki z rozwidlajacymi się nićmi, rozpięte pomiędzy przypominającymi siatkę pasami. W koronkę wkłute są szpilki, aby umocować i ustabilizować ją w trakcie wyplatania.
Detal koronki klockowej w trakcie jej tworzenia

Koronka klockowa – jeden z typów koronki, wykonywanej przy pomocy podłużnych szpulek, często drewnianych, zwanych klockami (stąd nazwa koronki).

Opis techniki i materiału[edytuj | edytuj kod]

Technika polega na przeplataniu w grupach po cztery wielu nici nawiniętych na klocki. Dzięki temu tworzy się tzw. płócienko tworzące formy ornamentu i różne rodzaje siateczek w tle oraz wypełnieniach motywów. Koronkę podczas tworzenia umieszcza się na specjalnej poduszce z umieszczonym na niej wzorem. Technika ta umożliwia uzyskanie delikatnych ażurowych wyrobów o bardzo różnorodnych wzorach.

Technika wytwarzania koronki klockowej jest znana od XVI wieku, szczególnie cenione były koronki pochodzące z Flandrii (skąd prawdopodobnie pochodzi).

Do wyrobu koronki klockowej wykorzystywano białe lub kremowe nici lniane i bawełniane, czarne, białe, kremowe i beżowe nici jedwabne (koronki jedwabne), wielobarwne nici wełniane (koronki wełniane) oraz złote i srebrne nici metalowe (koronki metalowe)[1].

Rodzaje koronki klockowej[edytuj | edytuj kod]

 • antualaż - koronka z przewagą płócienka o motywach roślinnych, wyrabiana od XVII do XIX wieku[2];
 • brukselska - produkowana od XVI wieku, zaawansowana technicznie, o motywach kwiatowych;
 • brabancka – technicznie gorsze naśladownictwo brukselskiej;
 • malines – produkowana od XVII do XVIII wieku, bardzo cienka, o dużych motywach konturowanych błyszczącą nitką;
 • valenciennes (walensjenka) – wąska, cienka, bardzo delikatna, ornament kwiatowy bez konturowania, siateczka tła o kolistych oczkach, a od końca XVIII wieku rombowych;
 • binche – ornament z płócienka nierównej gęstości z pięcio- i ośmioboczną siateczką w tle, znana w XVII i XVIII wieku;
 • chantilly – produkowana w XVIII i XIX wieku, czarna, z konturowanym ornamentem;
 • blonda (blondyna) – jedwabna, z ornamentem konturowanym grubszą nicią na tle cienkiej siateczki, popularna we Francji i Hiszpanii w XVIII i XIX wieku;
 • gipiura – o ornamencie kwiatowym, reliefowanym, modna w XIX i XX wieku[3].

Pod koniec XX w. i na początku XXI w. największym producentem wytwarzanej mechanicznie koronki klockowej w Europie był zakład Koronki S.A. w Brzozowie[4][5], od 2004 r. wchodzący w skład Grupy Koronki[6], od 2009 r. będący w stanie upadłości[7][8]. Ośrodkiem ręcznej koronki klockowej w Polsce jest Bobowa (bobowska koronka klockowa), gdzie znajduje się Galeria Koronki Klockowej. Na Słowacji z kolei słynne są koronki z rejonu Myjavy, które w 2017 znalazły się na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Słowacji[9].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Pokaz wyrobu słowackiej koronki klockowej (Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w Myjavie, 2017)[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Marta Michałowska: Leksykon włókiennictwa. Surowce i barwniki, narzędzia i maszyny, techniki i technologie, wyroby i dziedziny. Warszawa: Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków, 2006, s. 196. ISBN 83-922906-5-8.
 2. Marta Michałowska: Leksykon włókiennictwa. Surowce i barwniki, narzędzia i maszyny, techniki i technologie, wyroby i dziedziny. Warszawa: Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków, 2006, s. 17. ISBN 83-922906-5-8.
 3. Krystyna Kubalska-Sulkiewicz, Monika Bielska-Łach, Anna Manteuffel-Szarota: Słownik terminologiczny sztuk pięknych. Wyd. 5. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2016, s. 204. ISBN 978-83-01-12365-9.
 4. Janusz Szkutnik, Józef Świeboda: Almanach podkarpacki 2000. Rzeszów: Wydawnictwo Akces, 1999, s. 270. ISBN 83-907343-3-8.
 5. Agnieszka Sobala-Gwosdz. Barriers to development of small county centres. The case of Brzozów. „Przedsiębiorstwo i Region”. 2, s. 150, 2010. ISSN 2080-458X. 
 6. O Firmie (pol.). Korontex S.A., 2009. [dostęp 2017-05-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-04-03)].
 7. Dorota Mękarska: "Koronki" w Brzozowie przestają istnieć. Syndyk rozpoczął postępowanie upadłościowe (pol.). Nowiny24.pl, 2009-04-21. [dostęp 2017-05-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-05-04)].
 8. Patrimonio Culturale Immateriale. Fabric and Clothing Decorations (ang.). Cultural Capitals Counts. Patrimonio Culturale Immateriale banca dati. [dostęp 2017-05-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-05-04)].
 9. Trenčín, upadki koronki Myjavska są rejestrowane jako skarbów dziedzictwa kulturowego SR, www.trencinregion.sk [dostęp 2017-11-20] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Krystyna Kubalska-Sulkiewicz, Monika Bielska-Łach, Anna Manteuffel-Szarota: Słownik terminologiczny sztuk pięknych. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2007. ISBN 978-83-01-12365-9.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]