Koronos (syn Kajneusa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy króla Lapitów. Zobacz też: inne osoby o tym imieniu.
Koronos
mityczny król Lapitów
Poprzednik Kajneus
Następca Leonteus
Dane biograficzne
Ojciec Posejdon
Matka Kajnis
Dzieci Leonteus

Koronos - syn Posejdona i Kajnis, król Lapitów.

Król Lapitow[edytuj | edytuj kod]

Matka Koronosa zostawszy kochanką Posejdona poprosiła go, by zmienił ją w mężczyznę, którego nie można zranić. Była już wówczas w ciąży. Przemieniona w mężczyznę prowadziła wojny z takim powodzeniem, że niedługo potem Lapici wybrali ją na swego króla. Już jako król Lapitów urodziła syna Koronosa[1].

Koronos wraz z matką wziął udział w wyprawie Argonautów. Po jej śmierci w walce z centaurami, objął władzę nad Lapitami i panował nad nimi z Gyrton[2]. Po pewnym czasie wybuchł spór graniczny pomiędzy Lapitami a Dorami z Hestiajotis, rządzonymi przez Ajgimiosa. Wyparci, przez przeważających liczebnie Lapitów, Dorowie zwrócili się o pomoc do Heraklesa, ofiarując mu w zamian jedną trzecią swego królestwa. Wsparci przez Heraklesa pokonali Lapitów Koronosa, a jego samego i większość jego poddanych zabili i zmusili do opuszczenia spornego terytorium. Znaczna część z nich osiadła potem w Koryncie[3]. Za potomka Lapitów podawał się jeszcze, na wpół historyczny władca Koryntu Kypselos[3].

Koronos był ojcem Leonteusa[4], a według mitografów również Andrajmona (który ożenił się z jedną z córek Peliasa imieniem Amfinome) i Lyside[5][a].

Po dziewięciu miesiącach Posejdon wyciąnął z jamy brzusznej Kajneusa dziecko, które wychował. Bóg morza namówił syna, by wziął udział w wyprawie Argonautów. Spotkał na niej swego ojca (matkę) Kajneusa. Koronos zamieszkał ostatecznie w królestwie Posejdona i został poślubiony Okeanidzie Zeukso. Został ojcem Kasjopei, Leonteosa, Polidektesa i Diktysa. Po śmierci zamieszkał w Jeziorze Stygijskim, a czas spędzał w Elizjum[potrzebny przypis].

Rodowód[edytuj | edytuj kod]

Koronos pochodził od Arkasa, syna Zeusa i Kallisto.


Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. O Koronosie wspominają Homer w Iliadzie II 746; Apollodoros w Bibliotece II 7, 7; Apolloniusz Rodyjski w Argonautikach I 57 i n. i Sofokles we fragmencie 354

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Graves 1974 ↓, s. 245.
  2. Graves 1974 ↓, s. 246 i 526.
  3. a b Graves 1974 ↓, s. 508.
  4. Grimal 2008 ↓, s. 190.
  5. Grimal 2008 ↓, s. 206.
  6. Grimal 1987 ↓, s. 370.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]