Korowódka sosnówka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Korowódka sosnówka
Thaumetopoea pinivora
(Treitschke, 1834)
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Podkrólestwo tkankowce właściwe
Nadtyp pierwouste
Typ stawonogi
Podtyp sześcionogi
Gromada owady
Podgromada owady uskrzydlone
Rząd motyle
Rodzina garbatkowate
Podrodzina korowódkowate
Rodzaj Thaumetopoea
Gatunek korowódka sosnówka

Korowódka sosnówka (Thaumetopoea pinivora) – motyl nocny z podrodziny korowódkowatych.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Długość skrzydła przedniego wynosi 1,4–1,7 cm. Ubarwieniem przypomina spokrewnioną korowódkę dębówkę, lecz tło skrzydeł jest bardziej szare, a rysunek silniej kontrastowy. Ciało jest krępe i pokryte włoskami.

Środowisko, rozmieszczenie i gęstość zasiedlenia[edytuj | edytuj kod]

Korowódka sosnówka jest mieszkańcem lasów sosnowych, rosnących na piaszczystych glebach. Zasiedla wschodnią część Europy, w środkowej części kontynentu występuje lokalnie. Spotykana jest dość rzadko, ale zdarzają się lata masowych pojawów (zwłaszcza w rejonach nadbałtyckich).

Rośliny żywicielskie[edytuj | edytuj kod]

Gatunek związany z sosną zwyczajną (Pinus sylvestris) i sosną hakowatą (Pinus uncinata}. W latach szczególnie dużej liczebności gąsienice mogą bardzo poważnie uszkadzać sosnowe drzewostany.

Okres występowania[edytuj | edytuj kod]

Motyle (imago) latają w drugiej połowie lipca i w sierpniu. Samica składa jaja wokół sosnowej szpilki tak, że wygląda ona jak kolba kukurydzy. Stadium gąsienicy przypada na okres od końca kwietnia do czerwca. W wielu okolicach sosnówka potrzebuje na przeobrażenie dwóch lat – w pierwszym roku zimują jaja, a w drugim poczwarka.

Charakterystyczne zachowanie gąsienic[edytuj | edytuj kod]

Jak u wszystkich korowódkowatych gąsienice spędzają dnie w gniazdach ze sporządzonych przez siebie oprzędów, a w nocy długimi korowodami, jedna za drugą, wychodzą na żer. Gąsienice są zaopatrzone w krótkie włoski parzące, wywołujące u człowieka ostre swędzenie, wysypkę i zapalenie błon śluzowych. Objawy te mogą się pojawić już przy dotknięciu oprzędu lub miejsc, po których przeszedł korowód gąsienic.

Korowód gąsienic

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]