Kortrijk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kortrijk
Ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Belgia
Prowincja Flag of West Flanders.svg Flandria Zachodnia
Burmistrz Vincent Van Quickenborne
Powierzchnia 80,02 km²
Populacja (2012)
• liczba ludności
• gęstość

75 219
920 os./km²
Nr kierunkowy 056
Kod pocztowy 8500, 8510, 8501
Położenie na mapie Flandrii Zachodniej
Mapa lokalizacyjna Flandrii Zachodniej
Kortrijk
Kortrijk
Położenie na mapie Belgii
Mapa lokalizacyjna Belgii
Kortrijk
Kortrijk
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Kortrijk
Kortrijk
Ziemia 50°49′40″N 3°15′54″E/50,827778 3,265000
Strona internetowa

Kortrijk (fr. Courtrai) – miasto w Belgii w prowincji Flandria Zachodnia, nad rzeką Leie. Leży przy ujściu rzeki Leie (fr. Lys), przez kanał Kortrijk-Bossuit ma dostęp do Morza Północnego. Gminy tworzące Kortrijk to: Kortrijk-Centrum, Marke, Bissegem, Aalbeke, Kooigem, Bellegem, Rollegem i Heule.

Broeltorens

Historia[edytuj]

Do XIII wieku[edytuj]

Kortrijk - Beguinage and Sint-Maartenskerk.jpg

W pierwszym wieku naszej ery Rzymianie założyli kolonię zwaną Cortoriacum. Została ona usytuowana na skrzyżowaniu dróg z Tongeren do Kassel i z Tournai do Oudenburga, na brzegach rzeki Leie. W IX wieku, Baldwin II, hrabia Flandrii zlecił budowę fortyfikacji, które miały ochronić osadę przed Normanami, jego części można oglądać po dziś dzień (Broeltoren). Kortrijk uzyskał prawa miejskie w 1190 roku od Filipa z Alzacji.

Od średniowiecza aż po dzień dzisiejszy jest największym ośrodkiem produkcji lnu w Europie Zachodniej.

W XIII wieku bitwa pomiędzy Ferdynandem Portugalskim, hrabią Flandrii i jego pierwszym kuzynem, królem Francji, Ludwikiem VIII doprowadziła do zniszczenia miasta, jednak szybko zostało ono odbudowane.

Bitwa pod Courtrai[edytuj]

W 1302 roku w pobliżu Kortrijk miała miejsce wygrana przez Flamandów bitwa w powstaniu przeciwko Francji, zwana bitwą złotych ostróg. W 1382 miasto zdobyte i splądrowane przez Francuzów W roku 1302 mieszkańcy Brugii rozpoczęli zakończone sukcesem powstanie przeciwko Francji, która zaanektowała Flandrię kilka lat wcześniej. 18 maja pochodzący z Francji mieszkańcy miasta zostali zamordowani. Zdarzenie to nie mogło przejść bez echa. Następstwem powstania była sławna bitwa, zwana bitwą złotych ostróg, pomiędzy mieszkańcami Flandrii, przeważnie zwykłymi obywatelami i rolnikami, a rycerzami króla Filipa. Miała ona miejsce w pobliżu Kortrijku dnia 11 lipca i została wygrana przez Flandryjczyków. Dzień ten jest obecnie świętem narodowym społeczności flamandzkiej.

W roku 1323 we Flandrii wybuchło kolejne powstanie, tym razem przeciwko ich własnemu władcy, hrabiemu Ludwikowi I. Z okazji skorzystali Francuzi, ponownie atakując Flandrię. Bitwa o Kassel w 1328 roku była ostatnią przed pełnym przejęciem kontroli przez Francję. Syn Ludwika I, Ludwik II, a potem Filip van Artevelde na krótko odzyskali kontrolę nad miastem w 1381 roku, ale utracili ją ponownie rok później w bitwie o Roosebeke.

Ratusz w Kortrijk

Od XV wieku do czasów obecnych[edytuj]

Pod rządami książąt Burgundii, miasto rozwijało się. Jednakże po śmierci Marii z Burgundii w 1482, wojny z Francją rozgorzały na nowo. XVI wiek upłynął pod znakiem powstania w Holandii w 1539 roku, represji Karola V, a następnie Reformacji. Ludwik XIV okupował Kortrijk pięć razy w ciągu 60 lat i wcześniejsze fortyfikacje miasta zostały zrównane z ziemią. Na mocy postanowień Unii utrechckiej cały ten obszar przeszedł w ręce Austrii.

W XIX wieku gwałtowna industrializacja, rozwinął się zwłaszcza przemysł tekstylny. Kortrijk został zbombardowany latem 1917 roku, jednak większe zniszczenia spowodowało bombardowanie aliantów w 1944 roku.

Obecnie miasto jest znane m.in. z dużych targów autobusowych.

Zabytki[edytuj]

Kościół Onze-Lieve-Vrouwekerk
  • Rynek Grote Markt z beffroi z XIV wieku, która wpisana jest na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO i renesansowym ratuszem zbudowanym w latach 1418-1420, ozdobionym rzeźbami hrabiów Flandrii
  • Kościół Naszej Pani (Onze-Lieve-Vrouwekerk} z XIII wieku, gdzie złożone zostały złote ostrogi zdobyte podczas bitwy w 1302 roku. Obecnie w kościele znajduje się znany obraz van Dycka.
  • Zespół 42 kamienic z XIII wieku
  • Kościół Świętego Marcina (St. Maarten, XIII wiek), dwukrotnie odbudowywany po zniszczeniach wojennych (XIV i XIX wiek) z carillonem składającym się z 48 dzwonów
  • Broeltorens, dwie wieże, pozostałe z fortyfikacji miejskich z XIII-XV wieku, połączone małym mostem, ozdobiony figurą świętego Nepomucena, patrona topielców
  • Szpital Naszej Pani (Onze-Lieve-Vrouwe), zbudowany 1200-1204
  • XVII-wieczny klasztor beginek, wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO

Sławni mieszkańcy[edytuj]

Vincent Van Quickenborne : burmistrz Kortrijku

Miasta partnerskie[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]