Korty tenisowe Klubu Sportowego "Start - Wisła" w Toruniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Korty tenisowe Klubu Sportowego "Start - Wisła" w Toruniu
Ilustracja
Likwidacja kortów, 2011 rok
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miejscowość

Toruń

Adres

Aleja Solidarności

Data otwarcia

1956

Data zamknięcia

2010

Właściciel

Klub Sportowy "Start - Wisła" w Toruniu

Nawierzchnia boiska

Ceglana

Położenie na mapie Torunia
Mapa konturowa Torunia, w centrum znajduje się punkt z opisem „Korty tenisowe Klubu Sportowego "Start - Wisła" w Toruniu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Korty tenisowe Klubu Sportowego "Start - Wisła" w Toruniu”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Korty tenisowe Klubu Sportowego "Start - Wisła" w Toruniu”
Ziemia53°00′50″N 18°36′05″E/53,013889 18,601389

Korty tenisowe Klubu Sportowego "Start - Wisła" w Toruniu – kompleks kortów tenisowych istniejący w latach 1956-2010 w Toruniu.

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Korty tenisowe znajdowały się w centrum miasta, we wschodniej części Jordanek, przy Alei Solidarności, w sąsiedztwie budynku Urzędu Marszałkowskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki, które wybudowano w miejscu kortów tenisowych

Kompleks czterech kortów tenisowych wraz z zapleczem dla Klubu Sportowego "Start - Wisła" otwarto w 1956 roku. W późniejszym czasie został on powiększony o dwa kolejne korty. Wraz z powstałym tu w 1966 roku basenem i Międzyszkolnym Ośrodkiem Sportu tworzyły one centrum rekreacyjno-sportowe, tzw. Ogród Jordanowski. Warto dodać, że ich atutem była lokalizacja w samym centrum miasta, nieopodal Zespołu Staromiejskiego. W 2003 roku, kiedy to Skarb Państwa przekazał ten teren miastu, ówczesne władze przeznaczyły go na cele kulturalne i zaplanowały tu budowę m.in. nowej siedziby dla Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej[1].

Korty tenisowe przeniesiono w 2010 roku do nowo wybudowanego kompleksu tenisowego przy ul. Przy Skarpie 4, a w ich miejscu 12 grudnia 2015 roku otwarto wcześniej zaplanowane Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki[2][3][4][5][6].

Zawody[edytuj | edytuj kod]

Od 1995 roku na kortach odbywał się m.in. Międzynarodowy Turniej Tenisowy Kobiet Bella Cup w ramach cyklu zawodowych turniejów Międzynarodowej Federacji Tenisowej – ITF Women’s World Tennis Tour[7].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]