Korytowski Hrabia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
POL COA Korytowski hrabia.svg

Korytowski Hrabia – polski herb szlachecki, hrabiowska odmiana herbu Mora.

Opis herbu[edytuj | edytuj kod]

Opis z wykorzystaniem klasycznych zasad blazonowania:

W polu czerwonym głowa murzyńska czarna o ustach czerwonych i przepasce na czole srebrnej. Nad tarczą korona hrabiowska, dziewięciopałkowa, a nad nią hełm w koronie, z którego klejnot: trzy pióra strusie. Labry czerwone podbite srebrem. Trzymacze: dwa lwy złote o językach czerwonych, patrzące na zewnątrz, stojące na ozdobnym postumencie roślinnym, z dewizą na wstędze: PRO REGE ET PATRIA (łac. DLA KRÓLA I OJCZYZNY).

Najwcześniejsze wzmianki[edytuj | edytuj kod]

Nadany w Galicji 24 maja 1893 Juliuszowi Leopoldowi Franciszkowi Korytowskiemu. Tytuł został nadany na podstawie patentu z 1775, rzekomego urzędu podwojewodziego poznańskiego dziadka oraz rzekome starania przodka obdarowanego, Franciszka Wincentego Ignacego, o tytuł hrabiowski. Tytuł potwierdzony synowi Juliusza, Władysławowi w 1917. Wystąpienie o potwierdzenie zostało podyktowane utratą dyplomu, który zapomniał zabrać z zamku uchodzący przed natarciem Rosjan Juliusz.

Herbowni[edytuj | edytuj kod]

Jedna rodzina herbownych:

graf von Korytowski.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Sławomir Górzyński: Arystokracja polska w Galicji: studium heraldyczno-genealogiczne. Warszawa: DiG, 2009, s. 200-201. ISBN 978-83-7181-597-3.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]