Korzeniarowate

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Korzeniarowate
Ilustracja
Rhizophora racemosa
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad różowe
Rząd malpigiowce
Rodzina korzeniarowate
Nazwa systematyczna
Rhizophoraceae Persoon
Syn. Pl. 2: 2. Nov 1806[2]
Typ nomenklatoryczny
Rhizophora L. (1753)[2]
Mapa zasięgu
Korzeniarowate: zasięg występowania na mapie
Bruguiera gymnorrhiza

Korzeniarowate (Rhizophoraceae Pers.) – rodzina roślin okrytonasiennych z rzędu malpigiowców. Skupia około 150 gatunków z kilkunastu rodzajów spotykanych na wszystkich kontynentach w strefie tropikalnej[1]. Ślady kopalne wskazują na ich dawne występowanie także w Europie. Rośliny te rosną zarówno wzdłuż wybrzeży morskich, jak i w głębi lądu, przy czym do najbardziej znanych należą te tworzące lasy namorzynowe (rodzaje: korzeniara Rhizophora, Bruguiera, Ceriops i Kandelia)[3].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Rodzina obejmuje zimozielone rośliny krzewiaste i drzewa o okazałych, skórzastych i naprzeciwległych liściach, u szeregu rodzajów także z korzeniami przybyszowymi. Kwiaty są obupłciowe i promieniste, często inne niż 5-krotne. Dno kwiatowe talerzykowate lub wydłużone obejmuje dolną lub wpół dolną zalążnię, zawierającą w każdej przegrodzie zwykle po 2 centralnie ułożone zalążki. Pręciki wyrastają w jednym okółku (nawet jeśli ich liczba jest zwielokrotniona), zwykle pojedynczo lub w kępkach otoczone są przez zwijające się lub podzielone płaty korony. Okazałe działki kielicha są mięsiste i pozostają na owocu, którym jest zwykle jagoda[3][1]. U 4 rodzajów występuje żyworodność – zarodek rozwija się i kiełkuje wewnątrz owocu wiszącego jeszcze na roślinie matecznej[3].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Pozycja systematyczna według APweb (aktualizowany system APG III z 2009)

Rodzina siostrzana dla krasnodrzewowatych (Erythroxylaceae) w obrębie obszernego rzędu malpigiowców (Malpighiales) należącego do kladu różowych w obrębie okrytonasiennych[1].

Rodzaje[4][5]

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Gatunki drzewiaste mają drewno ciężkie i twarde, chętnie wykorzystywane na opał lub w budownictwie. Ze względu wyjątkowo dużą zawartość garbników (w korze nawet do 45%) rośliny te używane są także w garbarstwie. Kiełkujące siewki roślin z rodzaju Bruguiera są spożywane na Półwyspie Malajskim[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2011-05-05].
  2. a b James Reveal: Indices Nominum Supragenericorum Plantarum Vascularium (ang.). [dostęp 2011-05-05].
  3. a b c d Wielka Encyklopedia Przyrody. Rośliny kwiatowe. Warszawa: Muza SA, 1998, s. 270-273. ISBN 83-7079-778-4.
  4. List of genera in family Rhizophoraceae (ang.). Kew, Vascular Plant Families and Genera. [dostęp 2011-05-05].
  5. Genera of Rhizophoraceae (ang.). W: Germplasm Resources Information Network (GRIN) [on-line]. United States Department of Agriculture. [dostęp 2011-05-05].