Korzonek (województwo śląskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Korzonek
Szkoła podstawowa w Korzonku
Szkoła podstawowa w Korzonku
Państwo  Polska
Województwo śląskie
Powiat częstochowski
Gmina Konopiska
Liczba ludności (2008) 382
Strefa numeracyjna (+48) 34
Kod pocztowy 42-274
Tablice rejestracyjne SCZ
SIMC 0135310
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Korzonek
Korzonek
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Korzonek
Korzonek
Ziemia50°42′34″N 18°58′52″E/50,709444 18,981111
Strona internetowa miejscowości

Korzonek Korzonek (początki datowane na lata 1599-1607) - wieś sołecka leżąca w gminie Konopiska w powiecie częstochowskim w województwie śląskim, nad rzeką Konopką.

W latach 1975-1998 należała do województwa częstochowskiego. Wieś położona jest 17 km od Częstochowy i graniczy z wsiami Jamki, Leśniaki oraz Konopiska. Korzonek znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego "Lasy Nad Górna Liswartą".

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Fragment użytku ekologicznego "Jeziorko" w pobliżu Korzonka

W pobliżu Korzonka ma swoje źródło Konopka, prawy dopływ Stradomki, która przepływa przez Korzonek. Pradolina Konopki oraz lasy są miejscem występowania dzików, jeleni, saren, lisów, bażantów i różnych gatunków ptaków. Opiekę nad tymi terenami sprawują dwa koła łowieckie: Koło "Cietrzew" z siedzibą w Leśniakach i Koło "Lis" z Herb. Użytkiem ekologicznym w pobliżu Korzonka jest "Jeziorko", śródleśne torfowisko. Powstało w 1997 roku, a jego powierzchnia to 2,50 ha. Utworzenie go miało na celu ochronę zbiorowisk torfowiskowych. Występują tu: wełnianka wąskolistna, rosiczka okrągłolistna, borówka bagienna, bagno zwyczajne, itp.

Korzonek i Leśniaki - jedno sołectwo[edytuj | edytuj kod]

Rok 1975 Korzonek połączono administracyjnie z miejscowością Leśniaki w jedno sołectwo. Mieszkańców wsi połączyła wcześniej budowa szkoły, która powstała w ramach projektu "1000 szkół na tysiąclecie Polski". Budynek jest położony na terenie Konopisk, ponieważ nie było wystarczająco dużej działki na terenie Korzonka. Szkoła funkcjonuje od 1966 roku.

Ślady po wojnie[edytuj | edytuj kod]

W pobliżu Korzonka można odnaleźć pozostałości po wojnach. Tuż po nich w okolicach torfowiska odnaleziono ruiny posterunku, gdzie stacjonowali kozacy. Od posterunku do wsi prowadziła ścieżka kozacka. Odnaleziono także okopy przecinające Korzonek, które były częścią umocnień przeciwpancernych. W lesie, na terenie Korzonka, znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza. Można znaleźć w nim także wiele zagłębień, powstałe po wyrobiskach kamienia, służącego w budownictwie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]